İhram Kıyafeti Nereden Alınır

Hac veya umre’ye gidecek olan insanlar için, giyilecek olan kıyafetler ve bunların kullanım şekilleri oldukça önemlidir.

Hac veya umre kıyafetleri denilince, kapalı yaka ve etek boyları ile kolları uzun bol kıyafetler gelmektedir. Yapılacak yolculukta kıyafetin modeli gibi kumaşın iplikler ile dokunmuş olması da oldukça önemlidir. Birçok firma bu detayı bilmemektedir. Leke tutmaz, ter kokusu gideren, kırışması zor olan ve ısı konusunda hassas davranan firmaları bulmak önemlidir.

İnsanlar bazı dönemlerde günlük yaşamdan farklı ve özel kıyafet giymeye ihtiyaç duyabilir. Günlük yaşamda kullanılmayan, özel olarak tasarlanmış kıyafetleri bulmak ve seçebilmek önemlidir. Mesela, hac gibi inançları gereği insanların yapmış olduğu yolculukta kıyafetlerin rahat ettirmeleri gerekir. Yapılacak olan bu yolculukta kıyafet rahatsız etmemeli ve temiz olmalıdır.

Erkekler için ihram, iki parçalı rida ve izar adı verilen dikişsiz havludan ibarettir. Hac ya da umreye niyet ettikten sonra üzerlerinde dikişli kıyafet bulunmaması gerekir.

Bayanlar için ise, özel bir ihram kıyafeti yoktur. İslami kurallara uygun olarak, istedikleri bir kıyafet ile ihrama niyet etmeleri yeterli olur.

Hac ya da umre için kutsal yolculuğa çıkmak isteyenler sadece ihram giyileceğini düşünürler. Sanki başka kıyafete ihtiyaç olmadığını düşünürler. Fakat özellikle umre, genel olarak birden fazla yapılabildiği için de zaman bakımından sıkıntı olmaz ve sivil kıyafetler de gerekir. Sıcak bir ülkeye gidilmektedir, ona göre her türlü kıyafet ve iç çamaşırını yetecek kadar almalıdır. Hac malzemeleri satılan iş yerlerinde bulunan kıyafetleri iyice inceleyin.

Hac ya da umre gidecek olan bayanlar için ise ferace kıyafeti uygun olacaktır. Bunun yanı sıra içerisine giyilecek olan bluz, body ve t-şort gibi kıyafetlerden yetecek kadar almalarında fayda vardır. Bayanlar için diğer bir seçenek ise, Hac malzemeleri satan iş yerlerinde bulunan, ince pantolon-gömlek takımlarından alarak yolculuğa çıkmaları. İhtiyacınız olan kıyafetleri gitmeden önce, buradan temin etmeniz daha uygun olur.

Hacca gidiyorsanız Diyanetin verdiği elbiseleri rahat edeceğiniz şekilde diktiriniz.

Sivil elbiselerinize de bayrak dikmelisiniz.

Erkekler için alınacak olan ihramın biraz geniş, bol, kalın ve kaliteli olmasına dikkat ediniz.

Benzer Konular: