Hendek Savaşı

Hendek Savaşı

Hendek savaşı, Müslümanlar ile Mekkeli müşriklerin yaptıkları son savaştır. Bu savaş hicretin beşinci yılında, 627 yılında yapılmıştır. Müslümanların hendek kazarak hazırlamış oldukları savaş stratejisi, savaşın bu ad ile anılmasına vesile olmuştur. Yahudi ve müşriklerin birleşmek suretiyle kurmuş oldukları bir ordu ile yapılan bu savaşa Anzab savaşı da denilir. Müslümanlar sayıca çok az olmalarına rağmen, bu savaşı kazanmışlardır. Müslümanlar için savunma savaşı olarak da tarihe geçmiştir.

Uhud savaşı sonrası Müslümanlar, Medine’nin doğusuna ve kuzeyine seferler yaptılar. Bundan dolayı Mekke kervanlarının Suriye, Mısır ve Irak yolu kapanmıştı. Ticaret yolları kapanan müşrikler savaş için hazırlıklara başladılar. Yahudilerin müşriklerle bir olup, Medine’de ki Müslümanları yok etmek istemeleri, Müşriklerin ise, Bedir ve Uhud savaşlarından bekledikleri sonucu alamamasından dolayı hendek savaşı kaçınılmaz oldu.

Müşrikler çeşitli kabilelerden aldıkları paralı askerleri ve kendi askerlerini savaş için hazırlamaya başladılar. Müşriklerin kabileler ile birleşerek hazırladığı orduya, Müslümanların sayı olarak karşı koymaları mümkün değildi. Bundan dolayı Müslümanlar, harekete geçerek kendileri için faydalı olacak savaş stratejisini belirlediler. Medine şehrinin önemli bölgelerine hendekler kazdılar. Bunu yapmakta ki amaç savunmayı kolaylaştırmaktı. Hendeklerin derinlikleri, bir insanın buradan çıkamayacağı şekilde yapılmıştı. Hendekler bir ayda hazır hale getirildi.

Hendek savaşı için hazırlıklar bitince, kadın ve çocukları korumak için kulelere yerleştirdiler. Karargâhlarını Sal dağında kuran Müslümanlar, hendekleri korumak için gruplar oluşturdular. Bunu yapmaktaki amaç, müşriklerin hendekleri aşmasına engel olmak idi. Karşılıklı olarak ok atışları yapılmış, kuşatmanın etkisiz olmasından ve yiyeceklerinin bitmesinden sonra müşrikler, Beni Kureyze Yahudilerini savaşa katılmaya razı ettiler. Yahudiler, Müslümanlara arkadan saldırmayı düşündüler, Hz. Muhammed bunu duyunca onlara doğru bazı birlikleri sevk etti. Beni kureyzelilerin Hz. Muhammed’e saldırmama sözü sebebi ile bu girişim başlamadan sonlandı. Kuşatma bir ay boyunca devam etti. Fırtına ve soğuk havalar da etkili olunca müşrikler kuşatmaya son verdi. Böylece hendek savaşı müşrikler için hezimetle sona erdi.

Müslümanlar ile müşrikler arasında yapılan hendek savaşı sonunda, Müslümanların zaferle ayrılması eşitliği sağladı. Müşrikler düşmanlıktan bıkmaları ve ticaretlerinin engellemesi sonunda, 628 yılında Müslümanlarla Hudeybiye antlaşmasını yapmak zorunda kalmışlardır.

Benzer Konular: