Hacı Adaylarına Tavsiyeler

Hac gidiş tarihinde size verilen saatte havaalanında hazır bulununuz. Hacca gidiş ve dönüşte uçakta 30 kg. yük ve 8 kg. el bagaj hakkı vardır. Dönüşte yük hakkınıza 10 lt. Zemzem hakkınız vardır. Valizlerinizin üzerine verilen valiz etiketini bağlayın ve muhakkak isim, telefon, şehir bilgilerini yazınız. Valizler birbirine benzediğinden dolayı uzaktan tanıyabileceğiniz bir işaret koyunuz.

Suudi Arabistan’da kullanmak için yanınızda bir telefon bulunmalıdır. Suudi Arabistan’da telefonunuza bir hat alarak hac müddetince kullanıp her şekilde çevrenizle iletişim kurabilirsiniz.

Hac gidişi için size hediye edilen kumaştan hac elbisesini giyinmek kafile düzeni açısından daha uygun düşer. Hac müddetince bu hac kıyafetini giymek zorunlu değildir. Giderken beraberinizde yazlık olarak bol ve rahat kıyafet götürmenizde yarar vardır.

Erkekler iyi ve kaliteli bir ihram, kemer ve rahat giyeceği bir terlik almalı valizinde bulundurmalıdır.

Hacıların ihtiyaçları kişilere göre değişir. Her ihtimale karşılık en azından 500 Euro yanınızda bulundurmanızda fayda vardır.

Sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlarınız varsa bunları ihmal etmeyin ve yeterli sayıda yanınızda bulundurunuz.

Suudi Arabistan’da her türlü gıda maddesi rahatlıkla bulunmaktadır. Bundan dolayı hacıların fazla şekilde gıda maddesi götürmesine gerek yoktur. Sadece orada olmayan yöresel yiyecekler götürebilirsiniz.

Hac yolculuğu uzun sürer ve yorucudur. Yolculuk esnasında her türlü sıkıntı olabiliyor. Hacılar nerede olduklarını, neden geldiklerini, kime misafir olduklarının bilincinde olmalı ve bir Müslüman’a yakışacak hareketler yapmalı, Kardeşlerine yardımcı olmalı, Sabır tavsiyesinde bulunmalıdır. Bu kutsal ziyarette hac yapacak kimse sabırlı olmalı ve herkese sabır tavsiye etmelidir.

Hacıların bir grubu, grup numarası, otobüs ve grup hocası olacaktır. Grup hocasıyla sürekli irtibatta olmalıdır. Yapılacak olan toplantılara katılmalı ve yapılması gereken dini vecibeleri iyice öğrenmelidir. Mekke ve Medine’de otellere yerleşirken acele etmemeli ve belli bir düzen içerisinde hareket etmelidir.

Suudi Arabistan’da otellerde Türk hacılarına verilecek olan yemekler Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından tespit edilmekte olup, yemek şirketleri ona göre hazırlık yapmaktadır. Yemek şirketleri yemekleri hazırlar ve otellere dağıtırlar.

Hac müddetince size verilen hac kimliğini her zaman boynunuzda taşıyınız.

Benzer Konular: