Hacda İhram Nerede Giyilir

Hac, ihram ile başlar. İhrama girmek için ise hem yer ve hem de zaman bakımından belirli bir noktanın bulunması gerekir. Bu noktalara mikat denir. İhrama girme zamanı, hac aylarıdır.

Hac için ihrama girilen yerlere mikat yerleri denir. Mekke’ye çeşitli uzaklıkta olan bu yerler hangi vasıta ile gelindiğine bakılmaksızın ihram yerleridir. Deniz ve havayolu ile Mekke’ye gelenler de bu mikatların hizalarında ihrama girmek zorundadırlar. Uçak ile gelenler uçağa binmeden önce, ya da uçak da mikat yeri hizasına gelinmeden önce, ihram kıyafetlerini giymeleri gerekir. Bu mikat yerinde oturanlar ya da mikat yeri ile Mekke arasında oturanlar bulundukları yerlerde ihrama girerler.

İhrama girme zamanı ise, hicri aylardan 10.ay, ramazan bayramı ilk günü olan 1 şevval’de başlar. Hicri aylardan 12.ay olan zilhicce ayının 10.günü yani, kurban bayramının 1. günü sabahleyin şeytanın taşlanıp, tıraş olunup, eğer ki kurban kesilecekse kurban kesildikten sonra biter. Bu tarihler dışında hac için ihrama girilemez.

Hac için mikat dışından gelenlerin ihrama girecekleri belli yerler vardır. Bunlar beş tanedir: Zülhuleyfe ,zati ırk, cuhfe, karn, yelemlem dir.

Hac için giden bir kişi, ihramsız olarak mikatı geçerse bakılır. Henüz hac işlerini yapmaya başlamadan mikata dönerse, ihrama girerek telbiye de bulunur. Kendisine bir ceza gerekmez. Lakin mikata dönmezde sonradan ihrama niyet ederse veya hac menasikinden birini yaptıktan sonra ihram için mikata dönerse, ceza olarak bir koyun kesmesi gerekir. Eğer haccı kaçırmaktan korkulmazsa mikata dönmek daha faziletlidir.

Mekke’de bulunanların hac için mikatları bulundukları Mekke’dir. Bu şehirde ihrama girerler. İsterse Mekke halkından olmasınlar, fakat umre yapmak için harem bölgesi dışına çıkar ve oradan, çoğunlukla tenim denen yerden ihrama girerler. Bunun için bu yere umre de denilmiştir.

Mikat sınırları dışından hac veya umreye gidenler bu sınırları ihramsız olarak geçemezler.

Mekke’ye doğrudan gidecek hacı adayları, uçakları Cidde’ye indiği ve Cidde’nin de mikat sınırları içinde bulunmasından dolayı, uçak havalanmadan önce, ya da evlerinde ihrama girmeleri gerekecektir. Uçak içerisinde de ihrama girebilir ama uçakta ihrama girmek sıkıntılı olacağından dolayı evlerinde girmeleri tavsiye edilir.

Hacdan önce Medine’ye gidecek olan hacı adayları, Medine’de kaldıkları evlerde, ya da Mekke yolu üzerinde Medine’ye 11 km. uzaklıkta olan Zül-huleyfe de ihrama girerler.

Benzer Konular: