Hacca Yazılmak

1979 yılından itibaren Bakanlar Kurulu kararı ile hac görevi Diyanet işleri başkanlığının yönetimine verilmiştir. Her yıl hac işleri yüksek kurulu toplanır. Yıllık takvimi belirler ve bir protokole bağlanarak İl müftülüklerine bildirilir.

Hacca gitmek isteyen vatandaşlar, İl müftülüklerine başvurarak ön kayıt yaptırırlar. Anlaşmalı bankalara bir miktar ücret yatırıp, banka dekontu ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte ilgili müftülüklerde ön kayıt yapılır. Kura sonucuna göre de asıl kayıt işlemlerini yaptırırlar.

    DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ

           2016 YILI HAC MÜRACAATI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI

1- 2016 yılı hac ön kayıt yenileme işlemleri: 18- 27 Ocak tarihleri arasında yapılacaktır.

  1. a) 2016 yılında hacca gitmek üzere ilk defa kayıt yaptırmak isteyenler internet sayfasında yayınlanan anlaşmalı bankalardan birine 20 TL. Ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra müracaatlarını başkanlığımız http//hac.diyanet.gov.tr internet adresinden elektronik ortamda veya müftülüklerden temin edecekleri form dilekçe ile doğrudan müftülüklere yapabileceklerdir.
  2. b) 2015 yılında kuraya katılanlardan hacca gidemeyenlerin kayıt yenileme işlemleri başkanlıkça elektronik ortamda otomatik olarak yapılacak ve bunlar kayıt yenilemiş sayılacaktır.

2- Müftülüklere doğrudan form dilekçe ile başvuranlar, nüfus cüzdanı fotokopisi ile banka dekontunu dilekçeye ekleyip, müftülüklerde aldığı dilekçenin bir fotokopisini müracaat edene verecektir.

3- İlk defa kayıt yaptıranlar 20 TL.  İlgili bankaya yatıracaklar, kayıt yapıldıktan vazgeçenlere bu ücret verilmeyecektir.

4- Müftülüğe yapılan müracaatta kayıt parasını yatırdığına dair dekontu, süresi içinde teslim etmeyen ya da kayıt numarası almayanların müracaatları kabul edilmeyecek, kuraya dâhil edilmeyecek ve talep ederlerse yatırdıkları ücret kendilerine iade edilecektir.

5- 2016 yılında çekilen kura sonunda süresi içinde kayıt yaptırmayanlara ileride ki yıllarda müktesep bir hak teşkil etmeyecektir.

6- Hacca götürülmek istenen çocukların, ebeveynleri ile beraber İl müftülüklerine yaptırmaları ya da internet yolu ile yapılması gerekir. İlk defa müracaat edenlerin ise ön kayıt ücretini yatırması gereklidir.

7- Mahremsiz olarak hacca gidemeyen kadınlar, müracaatlarını hiç hacca gitmemiş mahremleri ile beraber yapacaklardır.

8- Hacı adayları, yaptıkları müracaatın sisteme girildiğini kontrol edecek, şayet kayıtlarda her hangi bir yanlışlık varsa kayıt süresi içerisinde düzeltilmesini sağlayacaklardır.

Benzer Konular: