Hacca Giderken Yanımıza Almamız Gerekenler

1-Bavulunuza renkli bantlarla işaret koyun ya da renkli bir şey bağlayın, bavulunuzun diğerlerinden ayırt edilmesini, kolay tanınmasını sağlayın. Bavulun üzerine ad, adres, nerede kaldığınızı ve telefonunuzu yazın.

2-Boynunuza asacağınız bir para kesesinin içine otelin adı ve adres bilgilerini içeren bir kartı, para kesesinin içine koyun.

3-Sabahları ve geceleri Medine serin olur bir adet hırka alınız.

4- Cebinize sığacak kadar küçük bir namazlık alınız.

5- Küçük, boyundan askılı bir çanta alınız. Bu çantanın içine dua kitabı, telefon ve şarj aleti bulundurun. Telefonu uluslararası aramalar için açtırınız.

6- Pasaportu yanınızda taşımayın otelde kalsın. Ya da sizi getiren kafileye teslim edin. Pasaport otele girişte gerekli olur.

7- Kadınların başörtüsü pamuk olmalı. Beyazı tercih edin.

8- Kullandığınız ilaçlar varsa bunları unutmayın yanınızda olsun. Ağrılar için krem alınız.

9- Saatinizi alınız.

10- Ağrı kesici, antibiyotik ve yara bandı alınız.

11- İç çamaşırı, çorap fazla alınız.

12- Rahat ve topuk kısmı yumuşak olan bir terlik alınız.

13- Güneş gözlüğü alınız. Her yerde güneş ışığına maruz kalacağınız için iyi bir güneş gözlüğüne ihtiyaç hissedeceksiniz.

14- Kokusuz sabun, pişik kremi alınız.

15-Tavaf için, tavaf terliği alınız. Deri olanı tercih ediniz.

16- Banyo havlusu, peçete alınız. Eğer ki kalacağınız otel bunları karşılıyorsa, gerek olmaz ama her otel aynı olmadığı için, kalacağınız otele göre gerekli olabilir.

17- Diş macunu ve diş fırçası alınız.

18- Bulantı hapı alınız. Suudi Arabistan bir petrol ülkesidir. Bu yüzden elektrik, su ve diğer ihtiyaçlar için fazla sayıda jeneratörler kullanılır. Bu jeneratörlerde benzin kullanıldığından ve araçların egzoslarından dolayı da çok yerde kokular insanları rahatsız edebiliyor. Bu durumlara hassasiyetiniz varsa, bulantı hapı bulundurmanızda fayda vardır.

19- Piknik poşeti alınız. Boş poşet kirlileri koymak için yararlı olacaktır.

20- İhram kıyafetlerini, mümkün olduğu hafif ve dayanıklı olabileceklerden seçiniz.

21- İhramdan çıktığınızda, kullanabileceğiniz küçük bir makas alınız.

22- Yiyecek olarak dondurulmuş ve kurutulmuş yiyecekler alabilirsiniz. Gerçi orada yiyecek sıkıntısı olmuyor ama yine de özel yiyeceğiniz varsa alabilirsiniz.

23- Yüz için güneş koruyucu alınız.

24- Para olarak yanınıza bir miktar harçlık alınız. Türk parasını her yerde Riyal’e çevirebiliyorsunuz, sıkıntı olmuyor.

Benzer Konular: