Hac ve Umre Kıyafetleri Önerileri

Hac ve umre ziyaretine gidecek olan erkekler, rida ve izar adı verilen iki parçadan oluşan dikişsiz kıyafeti giyerler.

Bayanlar ise, üzerlerindeki İslam’a uygun kıyafetleri ile niyet ederek ihrama girerler.

Erkekler, umreye gitmeden önce ihram kıyafetlerinin yeterli olacağını düşünürler. Hâlbuki umrede zaman boldur ve sivil kıyafetlere de ihtiyaç duyulur. Özellikle üst kıyafetlerini bol almakta fayda vardır. Sıcak bir ülkeye gidilmektedir. İnce gömlek ve tişört alınmalı. Hac malzemeleri satan iş yerlerinde şile bezi kıyafetler vardır, onlarda faydalı olur. Ayrıca ince pantolon alınmalı.

Bayanlara ise, feraceler çok uygun olacaktır. İçine giyilecek olan bluz, tişört ve body tarzı kıyafetleri bol olarak almak faydalıdır. Pantolon orada çok kullanışlı olabilir. Tabi ki etek de giyersiniz. Kendinizi nasıl rahat hissedecekseniz, o şekilde kıyafet alınız. Her hangi kıyafet zorunluluğu yoktur. Feraceleri Mekke’de satan mağazalar olduğu söylense de, Türkiye’den almanız her şekilde uygun olacaktır. Fular, şal, eşarp ve bone alınız.

İnce pijama alınmasında fayda var. Klimalı ortamlara karşı da tedbir almak için biraz daha kalın bir şeyler alınabilir.

İç çamaşırı ve çorap yetecek kadar almalı. Yoksa yıkamak ya da yıkatmak zorunda kalırsınız.

Hac malzemesi satan iş yerlerinde bayanlara uygun, bale pabuçlarına benzeyen tavaf patikleri vardır ve çok kullanışlı oluyor. Mutlaka alınız. Ya da bunun yerine kaymaz ve terletmez olan çoraplardan da kullanabilirsiniz. Erkekler çıplak ayak olmak zorundadır. Tavaf dışında kullanmak isterlerse çorap kullanabilirler.

Erkekler, ihramlı iken önü ve arkası açık sandalet ya da terlik kullanabilirler. Diğer vakitler için yazlık ve rahat olan ayakkabı almaları gerekir. Spor ayakkabıya da ihtiyaç olmaktadır. Özellikle Nurdağı ve Arafat bölgesi gezilerinde faydalı olacaktır.

Hacca giderken Diyanet’in verdiği elbiseleri rahat olacağınız bir şekilde diktiriniz.

Sivil elbise giyeceğinizi de düşünerek, alacağınız elbiseye de bayrak dikmelisiniz.

Özellikle Medine’de sabahları ve akşam namazından sonra hava serin olmaktadır. Ona göre ince bir hırka ya da ceket alınız.

Erkekler için dikişsiz terlik almayı unutmayınız.

Ayağınıza uzun yürüyüşler için rahat bir ayakkabı ve terlik alınız.

Bayanlar, genel olarak sıcak nedeniyle açık renk tercih ederler ama dikkat çekmemek adına biraz koyu giysiler seçilebilir.

Benzer Konular: