HAC VE UMRE İLE İLGİLİ SORULAR

HAC VE UMRE İLE İLGİLİ SORULAR

HAC VE UMRE İLE İLGİLİ SORULAR

Soru: Hac vakti ne zamandır?

Cevap: Hac vakti, arife ve bayram günleri olmak üzere beş gündür.

Soru: Hac kimlere farzdır?

Cevap: Akıllı, buluğa ermiş, maddi olarak gücü yeterli olan her Müslüman’a farzdır.

Soru: Sağlığı yeterli olmayan kişi ne yapar?

Cevap: Yaşlılık ya da kalıcı hastalık gibi sebepler ile hacca gidemeyecek durumda olanlar vekil gönderirler. Bu şekilde hem borçtan kurtulur hem de haccın sevabına nail olurlar.

Soru: Bu sene hacca giderken, Ankara’da ihramı giydik. Hacca gidemeyince çıkarmak zorunda kaldık. İhramı çıkarmanın cezası nedir?

Cevap: Mikat’tan önce çıkardığınız için, ceza icap etmez.

Soru: İhramı kefen yapmak ve kefeni zemzemle yıkamak caiz midir?

Cevap: İhramı kefen yapmak caizdir. Kefeni zemzemle yıkamak ise, Hanefi mezhebine göre caiz. Şafii mezhebine göre ise haramdır.

Soru: Bazı hacılar iyi örnek olmuyorlar, neden?

Cevap: Ahir zamanda ibadet edenler azalacak, ibadet edenlerinde çeşitli noksanlıkları bulunacaktır. Bugün ticaret için, yanlış işler için hacca gidenler yok mudur? Dünya gitgide bozulacaktır. Hadis-i şerif’te buyuruldu ki, “Bir zaman gelir ki, hacca, sultanlar gezi için, zenginler ticaret, fakirler dilenmek, din görevlileri de gösteriş için giderler.” (hatip)

Soru: Haccı ertelemek olur mu? Haram para ile hacca giden, hac borcundan kurtulur mu?

Cevap: Üzerine hac farz olan kimseye, haccı ertelemek, Şafii’de ve imameyne göre caiz, diğer üç mezhepte ise caiz değildir. O yıl gitmez ise, günah olur. Sonraki yıllarda giderse, erteleme günahı af olur. O yıl, hac yolunda ölürse hac sakıt olur.

Haram para ile hacca gidenin haccı, Hanbeli’de sahih olmaz, diğer üç mezhebe göre ise, günahkar olsa da haccı sahih olur. Yani hac borcundan kurtulur.

Soru: Hacda bayanlarla aynı hizada namaz kılmak zorunda kalınıyor. Kâbe’de bayanlarla beraber aynı hizada namaz kılmak caiz midir?

Cevap: Evet caizdir.

Soru: Umre nasıl yapılır?

Cevap: Mikat mahallinde ihrama girilir. Kâbe’ye gelinerek usulüne uygun tavaf yapılır. İki rekât tavaf namazı kılınır. Zemzem içilir. Ara vermeden Safa ile Merve tepeleri arasında sa’y yapılır. Tıraş olarak ihramdan çıkılır.

Benzer Konular: