Hac Umre Malzemeleri

Hacca Umre’ye gideceklerde tatlı bir telaş oluşur. Orada ne yeriz, ne içeriz. Ne götürmeliyim. Kaç para gerekli olur gibi sorular aklımıza gelir. Özellikle bayan hacılar, belki lazım olur diye çok gereksiz şeyler de alabiliyorlar. Gereksiz olduğu gibi, alınan malzemeler yük de olmaktadır.

İlaç dışında ne ararsanız, Mekke ve Medine’de çok kolay olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda da fiyat olarak bizim ülkemizden de ucuz. İhtiyacınız olan şeyleri memleketten götürürseniz, bu hem sizin bütçenizi rahatlatır hem de alışveriş için zaman harcamazsınız ve boş zamanınız olur. Bu zamanlarda da bol olarak ibadet yapılır.

Hac ve umre yolculuğu için tavsiyemiz mümkün olduğu kadar valinize hafif malzemeler koymaya çalışınız.

GİYSİLER

Mekke ve Medine yaz, kış sürekli sıcak olur. Bu yüzden yanınıza alacağınız giysiler, yaz aylarına uygun, açık renkli ve iç göstermeyen giysiler olmalı. Medine de akşamlar ve sabah namazı vakti biraz serindir. Bunun için yanınıza hafif bir hırka alınız.

1- Çorap: Genellikle terlik ile dolaşılacağından dolayı çorap giymeye gerek olmayabilir, lakin ayakkabı giymek zorunda kalacağınız ziyaretler de kullanmak için yeterli miktarda çorap almakta fayda vardır.

2- Tavaf patiği: Patiğin altı plastik ve kaymaz tabanlı olmalı. Mekke’de en çok yapılan iş yürümektir. Tavaf patiğiniz ne kadar iyi olursa o kadar rahat edersiniz.

3- Terlik: Hac yolculuğunda ayakkabıdan daha çok terlik giyersiniz. Terliğin rahat giyilip, çıkartılması çok önemlidir. Terlik rahat olursa çabuk hareket edersiniz.

4- İç çamaşırı: Hac sürenizi dikkate alarak ona göre çamaşır almalı. Ne fazla sayıda alıp yük etmemeli, ne de az olup ta onları yıkayıp, zaman harcamamalıdır.

5- İhram: Dikişsiz iki parçadan oluşur. İhram kıyafeti kaliteli olmalı, sağlam ve dayanıklı olmalıdır.

6- İhram kemeri: İhramın düşmesini engellediği gibi, para, cep telefonu gibi değerli eşyaları taşımaya yardımcı olur.

7- Güneş gözlüğü: Yolculuk boyunca gittiğiniz her yerde güneş ışığına maruz kalacağınız için iyi bir güneş gözlüğüne ihtiyaç olacaktır.

8- Boyun cüzdanı: Cebinizde taşınan cüzdandan ziyade boyunda taşınan bir para kesesi daha güvenlidir.

Benzer Konular: