Hac Umre Kıyafetleri

Hac veya umreye gidecek olanlar ilk önce ihram hazırlıkları yaparlar. Ülkemizden direk olarak Mekke’ye gidecek olan hac ya da umre yolcuları ihrama hava limanında girerler. Medine’ye gidecek olanlar ihram giymezler. Medine’deki ziyaret yerleri gezildikten sonra, Mekke’ye gidileceği zaman ihrama girilir.

Mekke’ye mikat sınırlarının dışındaki bölgelerden gelenler yolları üzerindeki mikatların birinde ihrama girerler. Eğer ki Mekke’de olunduğu sırada umre yapmak istenir ise, Mekke’de yaşayanlar gibi Harem bölgesi dışına çıkılarak ihrama girilir.

Erkekler ilk önce dış elbiseyi çıkartırlar. İzar ve rida denilen iki parçadan oluşan ihram elbisesini giyerler. Elbiseleri çıkardıktan sonra, vücudun alt kısmını örtecek olan ihram kıyafetini düşmeyecek şekilde bağlar. Sonra iç çamaşırları da çıkartıp vücudun üst kısmını örtecek olan ihram elbisesini omuzlardan aşağıya doğru olacak şekilde bağlarlar. Ayaklara terlik giyerler. Eğer ki gerek duyarlarsa bellerine ihramı tutacak bir kemer bağlarlar. Bu şekilde vücutta iki parça ihram kıyafeti dışında hiçbir şey kalmaz.

Başlar açık, ayaklar ise çıplak olur. Kemer, yüzük, gözlük, saat, çanta ve benzeri şeylerin vücuda takılı ya da asılı olmasında her hangi bir sakınca yoktur.

Kadınlar ise, renk ve model şartı olmadan, el ve yüzleri haricinde bedenlerinin tamamını vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde örten ve ziynet görüntüsü vermeyen elbise giyerler. Başörtüsü ve ayakkabılarını da her zaman ne şekil giyiyorlarsa aynı şekilde giyebilirler.

Hac ve umreye gideceklere giyim önerileri:

  • Hacca gidiyorsanız, Diyanet ya da acentelerin vereceği elbiseleri rahat edebileceğiniz bir şekilde diktiriniz. Diyanetin hacılara verdiği kumaş paketlerinin üstündeki elbise modelleri sizi yanıltmasın. Nasıl rahat edecekseniz, o şekilde elbise ile hac veya umreye gidiniz.
  • Sivil elbise giyebileceğinizi düşünerek ona göre tedbir alınız. Alacağınız sivil elbiseye de bayrak dikilmelidir.
  • Sıcak iklime gidildiği için terleme olacaktır. Ona göre iç çamaşırı alınız. Özellikle Medine’de sabah ve akşamları serin olduğu için yanınızda bir hırka bulundurunuz.
  • Erkekler rahat edecekleri bir ihram almalıdır. İhram biraz bol ve geniş olmalı, aynı zamanda kaliteli olmalıdır.
  • Erkekler için dikişsiz terlik alınmasına dikkat etmelidir.

Benzer Konular: