Hac Kuraları Ne Zaman Çekiliyor

Bu yıl hac için 1 milyon 760 bin 751 kişinin katılacağı kura, 2 Mart 2016 Salı günü Diyanet İşleri Başkanlığında bilgisayar ortamında, basın ve kamuoyuna açık yapılacak. Kura sonuçlarına, hac kuraları sorgulama linkinden ulaşabilirsiniz.işte hac kuraları sorgulama linki; http://hac.diyanet.gov.tr.

Ön başvuru yapan adayların hac kesin kayıtları için sırasıyla şu işlemleri yapması gerekiyor.

  1. A) 2016 yılında hacca gitmek üzere ilk defa kayıt yaptırmak isteyenler internet sayfamızda yayınlanan Hac ve Umre Tahsilâtı bankalardan birine 20 TL. Ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra müracaatlarını Başkanlığımız http://hac.diyanet.gov.tr internet adresinden elektronik ortamda veya müftülüklerden temin edecekleri form dilekçe ile doğrudan müftülüklere yapabileceklerdir.
  2. B) 2015 yılında kuraya katılanlardan hacca gidemeyenlerin kayıt yenileme işlemleri Başkanlığımızca elektronik ortamda otomatik olarak yapılacak ve bunlar kayıt yenilemiş sayılacaktır. Ancak; 2015 yılı tercihlerinden; Kayıt il ilçesi, İletişim Bilgileri, Telefon Bilgileri, Hac Konaklama Türleri ve Kuraya Birlikte Gireceği kişilerde değişiklik yapmak isteyenler ile müracaatlarından vazgeçenler Müftülüklere başvurarak gerekli değişiklikleri müracaat süresi içinde yapabileceklerdir. Kura çekiminden sonra kesin kayıt yaptırabilir belgeleri, cep telefonlarına gelen SMS’ deki şifre ile alabileceklerinden, özellikle cep telefon bilgilerinin güncellenmesi gerekmektedir.

Müftülüklere doğrudan form dilekçe ile müracaat edenler; nüfus cüzdanı fotokopisi ile banka dekontunu dilekçeye mutlaka ekleyecek, Müftülükler de kayda aldıkları dilekçenin bir fotokopisini müracaat edene verecektir.

İlk defa kayıt yaptıracaklar kişi başına 20 TL’yi ilgili banka hesabına yatırdıktan sonra vazgeçenler ile hacca gidemeyenlere bu ücret iade edilmeyecektir.

Müftülüklere yapılan müracaatlarda kayıt parasını yatırdığına dair dekontu, müracaat dilekçesi ile birlikte süresi içerisinde müftülüklere teslim etmeyen ve kayıt numarasını da almayanların müracaatları geçerli olmayacak, bunlar kuraya dâhil edilmeyecek, talep etmeleri halinde ise yatırdıkları ücret kendilerine iade edilecektir.

2016 yılında çekilecek kura sonrası kesin kayıt hakkı sırası gelenlerden süresi içerisinde kaydını yaptırmayanlara, bu husus müteakip yıllarda bir hak teşkil etmeyecektir.

Hacı adayları, müracaatlarının sisteme girilip girilmediğini ve yakınlık bağlantılarının doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını belirtilen internet adresinden kontrol edebilecekler, kaydı girilmeyen veya kayıt bilgilerinde yanlışlık varsa bunlar, ilgili müftülüklerden bilgilerinin kayıt süresi içerisinde düzeltilmesini isteyeceklerdir.

Benzer Konular: