Hac Kura Sorgulama

2016 yılında hac kuraları, 02 Mart 2016 Çarşamba günü saat:11: 00’da diyanet işleri başkanlığı konferans salonunda, bilgisayar ortamında, basına ve kamuoyuna açık bir şekilde vatandaşlarımızın katılımıyla çekilmiştir.

Hac kurasına katılan vatandaşlarımız, kura sonuçlarını aynı gün saat:19.00’dan itibaren T.C. kimlik numaralarıyla diyanet işleri başkanlığının www.diyanet.gov.tr adresinden öğrenmeye başlamışlardır.

Çekilen kura sonucu 2016 yılı haccı için kesin kayıt hakkı elde eden vatandaşlarımız kayıtlarını 07- 18 Mart 2016 tarihleri arasında yaptıracaklardır.

Hacca gitmek üzere Kesin Kayıt yaptırmak için gerekli olan Kontenjan Belgesini (Kesin Kayıt Yaptırabilir Belgesi) http:// hac.diyanet.gov.tr. adresinden 07-18 Mart 2016 tarihleri arasında online olarak her vatandaşımız kendisi alacaktır.

Kontenjan belgesini almak için vatandaşlarımız internet ortamından http://hac.diyanet.gov.tr adresindeki Hac kesin kayıt menüsünden kendi T.C.Kimlik numaralarını girdikten ve ekrana gelecek güvenlik aşamalarını da geçtikten sonra, cep telefonlarına gelecek olan SMS şifrelerini gireceklerdir. SMS şifresi girildikten sonra gelecek ekrandan vatandaşlarımız Diyanet Organizasyonu veya Acente organizasyonunu seçerek belgelerini alacaklardır.

GENEL AÇIKLAMALAR

1- Kesin kayıt hakkı elde edenlerden her hangi bir mazeret sebebiyle kayıt yaptırmayarak, bu haklarını gelecek yıllara devretmek isteyenlere bu imkân tanınmayacaktır.

2- 2015 yılı haccında kesin kaydını yaptırıp vize işlemleri tamamlandıktan sonra heyet raporuyla ibraz edilecek sağlık problemlerinden dolayı gidemeyen veya birinci derece yakınlarından birisinin vefatından dolayı hacca gidemeyenlere, başvurmaları halinde tercih ettiği hac konaklama türüne ait ücreti yatırmaları kaydıyla kesin kayıt hakkı verilecektir.

3-Şehit yakınları ve gazi aileleri için ayrılan toplam 600 kişilik kontenjan; illerdeki müracaat sayılarına göre ve 02 Mart çarşamba günü çekilmiş olan kura sıralamasına göre belirlenecektir. Kayıt hakkı elde eden şehit ve gazi aileleri 23-29 Mart 2016 tarihleri arasında sadece Diyanet organizasyonuna kayıtlarını yaptıracaklardır.

4- İki defa kesin kayıt hakkı elde ettiği halde, mazaretsiz olarak hacca gitmekten vazgeçenler kuraya; ilk kez ön kayıt yaptıran hacı adaylarına uygulanan kat sayı verilerek dâhil edileceklerdir.

5- Diyanet veya acenteye “ kesin kayıt yaptırabilir” belgesi olmayan hiçbir hacı adayının kaydı yapılmayacaktır.

6- Kuraya birlikte katılıp sırası gelenlerin isimleri “2016 yılı Hac kesin yaptırabilir belgesi” ne birlikte yazılacaktır.

Benzer Konular: