HAC KURA ÇEKİMİ NASIL YAPILIR

HAC KURA ÇEKİMİ NASIL YAPILIR?

HAC KURA ÇEKİMİ NASIL YAPILIR

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından alınan Hac ön kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 14 Aralık 2018 günü sona erecek. 2019 hac kura çekiminin ne zaman yapılacağı merakla bekleniyordu.

Hac ibadetini kutsal topraklarda yerine getirmek isteyen vatandaşların beklediği başvurular alınmaya başlandı. 2019 yılı hac ön kayıt müracaatı 08-14 Aralık 2018 tarihleri arasında anlaşmalı bankalara 20 TL ücret yatırıldıktan sonra internet sitesi ile il ve ilçe Müftülüklerinden yapılıyor. 2019 hac kura çekiminin ne zaman yapılacağı açıklandı.

HAC ÖN KAYIT İŞLEMİ

8-14 Aralık 2018 tarihleri arasında alınacak olan hac kayıtlarının ardından hac kura çekimi 28 Aralık 2018 günü saat 15.00’da çekilecek ve aynı gün internet üzerinden ilan edilecektir.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, şu an 80 bin olan hac kontenjanının 100 bine çıkarılması için Suudi Arabistan Hac Bakanı ile görüşmelerin yapıldığını, sayının 100 bine çıkarılması için talepte bulunulduğunu açıkladı.

HAC İÇİN İKİNCİ ŞANS

Bu yıl hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gitme hakkını hac kura çekimi sonunda kazanan 80 bin kişi arasında yer alamayan hacı adayları, ikinci bir şans için kesin kayıt işlemini yaptırmayanları bekleyecek. Yedek adaylar kura sırası gözetilerek 17-25 Ocak 2019 tarihleri arasında kontenjanlar çerçevesinde kayıt altına alınacak.

Bu yıl Suudi Arabistan Riyali (SAR) olarak alınacak olan kesin kayıt ücretleri, otel tercihlerine göre değişiklik gösterecektir.

KESİN KAYITLAR NE ZAMAN

Hac kura çekimi sonunda, kesin kayıt hakkı kazanan hacı adayları, 2 Ocak 2019 Çarşamba günü ile 11 Ocak 2019 Cuma günü arasında” kesin kayıt yaptırabilir” belgesini internet ortamında ya da Müftülüklerden alarak hac kayıtlarını yaptıracaklar. Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine, hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 17-25 Ocak 2019 tarihleri arasında dağıtılan yedek kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak. Bu yıl alınacak olan hac farizasının ücreti Suudi Arabistan Riyali olarak tahsil edilecek. Kesin kayıt ile ilgili bilgiler, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanacak.

2007- 2019 yılları arasında kayıt yaptırıp, daha önce hiç hacca gitmemiş şehit anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları kurasız olarak hacca gidebilecek.

Benzer Konular: