Hac Kıyafetleri Nereden Alınır

İslam’ın beş şartından biri olan hac, durumu yerinde olan her Müslüman’ın yapması gereken ibadetlerden bir tanesidir. Her şeyden önce, Müslüman’ın bu görevi yetirmesi için maddi durumunun müsait olması gereklidir. Hac ibadeti, sadece İslam âleminin değil bütün dünyanın en büyük organizasyonlarından biridir. Bu ibadet esnasında Müslümanlar bir araya gelirler.

Hac mevsiminde yapılan ziyaret, farz olan ibadettir. Bunun dışında yapılan ziyaret ise umre ibadetidir. Bu yapılan ziyaretler yolculuk yapma zorunluluğunu ortaya çıkartıyor. Yolculuk esnasında yanında olması gerekli eşyalar ile ibadet ve ziyaret esnasında gerekli olan kıyafetler vardır.

Hac ve umre kıyafetleri erkekler için ihram kıyafeti ve umre elbiseleri ayrı şekilde üretilirken, kadınlar için ise, genel olarak hac ve umre kıyafetleri aynıdır. Erkekler için fistan, gömlek, pantolon, mesh çorapları, tavaf patikleri ve sandaletler de bulunmaktadır.

Bizim kültürümüzde kutsal topraklara giden kişilere hediye vermek ve ziyarete giden kişinin de döndüğünde eşine, dostuna ve çevresine hediye vermesi gibi bir geleneğimiz vardır. Dinimize göre hediyeleşmek ise sünnettir. Hediyenin kutsal yerden gelmesi ise farklı duygulara sebep olur.

Hac ve umre ziyaretine giden kişilerin, alışverişlerini Türkiye’de yapmaları ekonomimize büyük katkı sağlar. Ziyaretçilerin ihtiyaç hissedebileceği her şey Türkiye’de satılmaktadır. Hacılar için daha kaliteli ürünler, daha da ucuza satılmaktadır. Yurt dışında yapılacak olan alışveriş paramızın yurt dışına çıkması demektir. Ülkemizde yaptığımız alışveriş Türkiye ekonomisine güç verir. Hac malzemeleri satan esnafımızın işlerinde canlılık olmaktadır. Suudi Arabistan’da alınan mallar, hem daha pahalıya geliyor, hem taşıma sıkıntısı yaratıyor. Hem de alınan malzemelerin her hangi bir garantisi olmuyor.

Ziyaretçiler, dönüş yaparlarken uçakta yük sınırını aştıkları zaman fazla bir ücret ödemek zorunda kalıyorlar. Bu durumda da bir malı iki kere almış gibi oluyorlar. Hangi açıdan olaya bakarsak bakalım, ülkemizden yapılan alışveriş her zaman bize katkı sağlayacaktır.

Suudi Arabistan’da hurma, misvak ve zemzemin dışında her şey dışarıdan gelme. Çoğunlukla Çin, Hindistan, Pakistan, Tayland ve Afrika ülkeleri mallarıdır. Ayrıca oradan alışveriş yapmanın da kutsal bir anlamı yoktur. Bu nedenledir ki hacı adaylarımızın, ülkemizden alışveriş yapmaları daha hayırlıdır.

Benzer Konular: