Hac Kıyafetleri Modelleri

Hac ziyaretinde erkek ve bayanların giyeceği kıyafetler normal yaşamdan biraz farklıdır.

Erkekler ihram denilen dikişsiz bir kıyafet giyinirken, Bayanların da tesettüre uygun bol kıyafetler tercih etmeleri gerekir.

Hac ve umre kıyafetleri denilince, ilk olarak aklımıza gelen ihram modelleridir. Fakat bayanların kıyafet zorunluluğu olmadığı için, çok sıcak bir ortamda bu ibadet yapılacağından dolayı, oldukça rahat kıyafet giymeleri en ideal olanıdır.

Son yıllarda en çok tercih edilen kumaşlardan Medine ipeği ve pamuklu keten kumaşlardan yapılan özel dokuma kumaşlar, Hac ve umre kıyafetleri için çok uygun bir kumaştır.

Terletmeyen, yapışmayan ve rahat tutan bu kumaşlardan elde edilen feraceler, ikili Afgan takımlar, eşarp ve şal modelleri gibi hac ve umrede giyilen kıyafetler üretilmektedir.

Bayanlar için ferace çok faydalı olmaktadır. İçine giyinmek için tshirt, bluz ve body tarzı kıyafetleri fazla olarak almanın yararı olacaktır. Pantolon kullanmak kullanışlı olduğu gibi etek kullanmak da tercih edilebilir. Ayrıca hac malzemeleri satılan yerlerde pantolon-gömlekli ince takımlar vardır, oralardan temin edilebilir. Belli bir kıyafet zorunluluğu olmadığı için istenilen başka bir kıyafette seçilebilir.

Sıcaklardan dolayı ince pijama götürmekte yarar olur. Çorap ve iç çamaşırını yetecek kadar almak gerekir. Orada çamaşır yıkama ya da yıkatma konusuyla uğraşmamak için gerekli tedbir alınmalıdır.

Bayanların kullandıkları tavaf patiği bale pabuçlarına benzer ve çok kullanışlı oluyor. Bunun yerine kaymaz ve terletmeyecek olan çoraplarda kullanılır.

Diyanetin verdiği kıyafetleri rahat edeceğiniz şekilde diktiriniz. Diyanetin hacılara verdiği kumaş paketlerinin üzerinde ki elbise örnekleri semboliktir. Siz rahat edeceğiniz şekilde elbise ile hacca gidiniz.

Yanınızda götüreceğiniz yedek kıyafetlerinize de bayrak dikmeyi unutmayınız.

Sıcak iklime gittiğinizi düşünerek ona göre iç çamaşırınızı fazla alınız.

Medine’de sabah ve akşam namazından sonra havalar serin olmaktadır. Onun için yanınızda ince bir hırka ya da yazlık ceket bulundurunuz.

Ayağınıza uzun yürüyüşler için rahatsız olmayacağınız düz ayakkabı ya da terlik alınız.

Bayanlar için genel olarak sıcak nedeni ile açık renk kıyafet tercih edilir. Siz yine de dikkat çekmemek için biraz daha koyu renk giysi seçiniz.

Benzer Konular: