Hac Kayıtları Nasıl Yapılır?

1979 yılından itibaren, Bakanlar kurulu kararı ile Hac görevi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yönetimine verilmiştir. Her sene Hac işleri yüksek kurulu toplanır, yıllık takvimi belirler ve protokole bağlanarak il Müftülüklerine bildirilir.

Vatandaşlar öncelikle ön kayıt yaptırırlar. Ön kayıt yaptırırken nüfus cüzdanının fotokopisi ve bir miktar parayı bankaya yatırır. O bankanın dekontu ve fotokopiyle birlikte Müftülükte broşür doldurulup teslim ederler. Böylelikle ön kayıt yapılmış olur.

Ön kayıtlar bittikten sonra sıra kur’a çekimine gelir. Kimler gitmeye hak kazanırsa esas kayıtlar yapılır.

Vatandaşlar gidiş tarihleri belirledikten sonra, ödemenin birinci taksitini bankaya yatırırlar. Banka dekontu, fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, pasaportla birlikte esas kayıtlar yapılır. Esas kayıtlar bittikten sonra eğitim seminerleri başlar, hacı adayları bu seminerlere katılırlar.

Diyanet İşleri Başkanlığının 2016 yılı Hac müracaatı ile ilgili açıklaması şöyledir:

1-2016 Yılı hac ön kayıt ve kayıt yenileme işlemleri;

18-27 OCAK 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.

  1. A) 2016 yılında hacca gitmek üzere “ilk defa kayıt” yaptırmak isteyenler internet sayfamızda yayınlanan Hac ve Umre tahsilâtı yapan bankalardan birine 20TL. Ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra müracaatlarını başkanlığımız http// hac.diyanet.gov.tr internet adresinden elektronik ortamda veya Müftülüklerden temin edecekleri form dilekçe ile doğrudan müftülüklere yapabileceklerdir.
  1. B) Hac kur’a sonuçları ile kesin kayıt bilgileri SMS yoluyla hacı adaylarına bildirileceğinden özellikle cep telefon bilgilerinin güncellenmesi gerekmektedir.

2-Müftülüklere doğrudan form dilekçe ile müracaat edenler; nüfus cüzdanı fotokopisi ile banka dekontunu dilekçeye mutlaka ekleyecek, Müftülüklerde kayda aldıkları dilekçenin bir fotokopisini müracaat eden kişiye vereceklerdir.

3- İlk defa kayıt yaptıracaklar kişi başına 20 TL. İlgili banka hesabına yatıracaklardır. Kayıt yaptırdıktan sonra vazgeçenler ile hacca gidemeyenlere bu ücret iade edilmeyecektir.

4-Müftülüklere yapılan müracaatlarda kayıt parasını yatırdığına dair dekontu, müracaat dilekçesi ile birlikte süresi içerisinde müftülüklere teslim etmeyen ve kayıt numarası da almayanların müracaatları geçerli olmayacak, bunlar kura’ya dâhil edilmeyecek, talep etmeleri halinde ise yatırdıkları ücret kendilerine iade edilecektir.

5- 2016 yılında çekilecek kur’a sonrası kesin kayıt hakkı sırası gelenlerden süresi içerisinde kaydını yaptırmayanlara, bu husus müteakip yıllarda bir hak teşkil etmeyecektir.

Kayıtlar esnasında seçilecek olan hac konaklama türleri bağlayıcı olacağından ve daha sonra tür değişikliğine imkân tanınmayacağından hacı adayları: müracaat form dilekçesinde yer alan hac konaklama türlerinden durumuna uygun olanını, verilen fiyat aralığı ve süreyi de dikkate alarak, mutlaka işaretlenmelidir.

Benzer Konular: