Hac Hediyelik Eşya Fiyatları

Hac mevsimi gelince, Tahtakale piyasasında hac heyecanı yaşanır. Binlerce hacı adayı kutsal topraklara gitmek için alışveriş yapmaya, Tahtakale’de hac malzemesi satan iş yerlerine giderler.

Hac ibadeti için gerekli olan ihram ve diğer malzemeler yanında, hediyelik olarak seccade, tespih, yüzük, kolye, takke, esans, başörtüsü, zemzem takımı, misvak, kına ve sürme gibi ürünleri satın alırlar. Tabi ki, marka ve kaliteye göre fiyatlar değişmektedir.

Tahtakale’deki iş yerlerinde hem toptan, hem de perakende satış yapılır. Hac malzemesi satan iş yerleri durumdan oldukça memnunlar. Hacı adaylarının Tahtakale’de harcadıkları para, kişi başına 350 TL ile 1000 TL arasında olmaktadır. Esnafların açıklamalarına göre, zengin hacı adaylarının harcamaları 5000 TL.’i bulmaktadır.

Tahtakale’nin büyük firmalarından birinde müdür olan Mehmet Öztürk, kutsal yolculuğun öncesinde hacı adaylarının almaları gerekli olan ihtiyaçları şöyle sıralıyor: “İhram, terlik çantası, para kesesi, ihram sabunu, dikişsiz terlik, hacıların tercihine göre hediyelik eşya.”

Hac malzemeleri fiyatları, Tahtakale’de birçok ürünlerde olduğu gibi değişiklik gösterir. Seccade, tespih, takke, esans, yüzük, kolye, zemzem takımı, kına, misvak, başörtüsü ve misvak gibi hac dönüşünde dağıtılacak hediye ürünlerinin fiyatları kalite ve markaya göre değişmektedir. Tahtakale sadece İstanbul’un değil, Türkiye’deki bütün şehirlerin ve Avrupa’daki hacı adaylarının da ihtiyaçlarını karşılar. Hacı adaylarının 200’e yakın olan çeşitleri içerisinde slâyt makineleri, ezanlı saat, kolye, bilezik ve gülsuyu gibi hediyelikler bulunur.

Hac malzemeleri ve hediyelik eşyaların % 80’i Türkiye’de üretilmektedir. Başörtüleri Çin’den gelmektedir. Hacı adayları Suudi Arabistan’dan zemzem, hurma ve misvak getirirler. Bu ürünlerin dışında kalan diğer bütün ürünler Tahtakale’den alınır.

HAC HEDİYELİK EŞYA FİYATLARI

Seccade: 2 TL- 6 TL arası

Takke: 2 TL- 14 TL arası

Tespih: 1.750 TL- 16 TL arası

Esans: 2 TL- 30 TL arası

İhram: 20 TL-35 TL arası

Hacı kadın giyim: 20 TL- 30 TL arası

Hacı erkek giyim: 10 TL- 50 TL arası

Yüzük çeşitleri:1 TL- 35 TL arası

Bilezik: 1 TL-3 TL arası

Kolye: 3 TL- 5 TL arası

Zemzem takımları: 20 TL- 40 TL arası

Başörtüleri: 1 TL- 5 TL arası

Benzer Konular: