Hac Gidiş Tarihleri Sorgulama

HAC GİDİŞ TARİHLERİ

Hac ibadeti görevini yerine getirmek isteyen hacı adaylarının sayı olarak çok yüksek olması sebebiyle, her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kura çekilerek kutsal topraklara gidecek olan hacı adayları belirlenir.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklama yapılmış ve 2017 yılı içerisinde yeni hac kaydı alınayacağı belirtilmişti. Fakat sonradan yapılan açıklama da 2014 yılına kadar kesintisiz kayıt yenileten hacı adaylarının hac kurasına katılmalarının sağlandığı açıklandı. Diğer vatandaşlar için ise, seneye tekrar kayıt alınma işlemi başlayacak. Hacı adayları T.C. kimlik numarası ile hac başvurusu ve kura sonuç işlemlerini gerçekleştirecek.

Bir süre önce Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2016 yılı için hac kurası çekilmeyeceği ve mevcut kayıtlı adayların kurasız bir şekilde hacca gidecekleri açıklanmıştı. Ancak hac görevi yapmak isteyen vatandaşların sayısının bir hayli fazla olması ve Kâbe çevresinde yapılan çalışmalar nedeni ile ve Suudi Arabistan yetkililerinin ülkemiz için uygulanan kotayı azaltmaları sonucunda 2017 yılı için kura çekimi yapma zorunluluğu meydana gelmiştir.

2017 yılı için hac kuraları çekilecek. 2 Mart 2017 tarihinde yapılacak olan hac kuraları, www.hac.diyanet.tr  adresinden kontrol edilebilecek. Hacı adaylarının, kayıt İl, İlçe, İletişim, konaklama türü ve adres güncellemelerini Şubat 2017 tarihleri arasında yapmaları için, İl ve İlçe müftülüklerine müracaat etmeleri gereklidir.

Kâbe ve çevresinde yapılan genişletme ve yenileme çalışmaları sebebi ile Türkiye’ye uygulanan % 20 kontenjan düşürülmesine neden olmuştu. Bu yüzden yeni hac kura kayıtları yapılmayacağı duyurulmuştu. Önceden kayıt işlemlerini düzenli olarak yenileyen kişilerin katılacağı kura çekilişi 2 Mart günü yapılacak ve aynı gün internet sitesinden ve İl müftülüklerinden sonuçlar öğrenilecek. İnternet sitesinden T.C. Kimlik numarası ile diyanet’in web sayfasından öğrenilecektir.

Kesin kayıt hakkı kazanan hacı adayları kayıt işlemlerini müftülüklerden yapacaklardır. Diyanet İşleri Başkanlığı hac kura sonuçları listesinde adı olan kişilere, Diyanet İşleri Başkanlığına veya Acenteye kesin kayıt yaptırabilir belgesi verilecek. Bu belge hac yolcusuna ya da 1. derece yakına verilir. Bu belgeyi almayan adaya hac kaydı yapılmaz.

HAC TAKVİMİ:

Hac mevsimi: 20 Temmuz 5 Ekim 2017

Hac çıkışları: 20 Temmuz – 24 Ağustos 2017

Hac dönüşleri: 5 Eylül- 5 Ekim 2017

Benzer Konular: