Hac Broşürü

Diyanet işleri Başkanlığından alınan bilgilere göre 2016 yılı hac fiyatlarının konaklama türüne göre değiştiği ve normal bir konaklamanın fiyatının ise 3 bin 750 dolar olarak belirlendiği ifade edildi.

Normal konaklama için: 3.750 dolar

Müstakil konaklama için: 5.250 dolar

Otel için: 6.800 dolar olarak belirlenmiştir.

Hacı adayları, hac ücretlerini peşin yatırdıkları gibi 3 taksit halinde de ödeme yapabilecekler.

Hacı adaylarından hac için belirtilen fiyatlar dışında her hangi bir ücret talep edilmeyecek.

Hacıların kayıt yaptırdıkları ilden uçacakları havalimanlarına gidiş veya dönüşler için, müftülüklerin kiralayacakları otobüslerle sağlanacak ya da otobüs biletlerinin ücreti ödenecektir.

Otel veya müstakil konaklama türüne göre kayıtlı olan yolcular imkânlar ölçüsünde uçakların iç hat bağlantıları sağlanacak ya da ibraz etmeleri durumunda bilet ücretlerinin karşılığı ödenecektir.

Suudi Arabistan’a gidiş ve dönüş biletleri sağlanacaktır.

Diyanet işleri görevlileri Mekke ve Medine’de konaklanacak otel ve binaların kiralanma durumunu sağlayacaklardır.

Suudi Arabistan’da hac yolcuları için verilecek hizmet bedellerinin ödenmesi ilgili kurum ve kuruluşlara sağlanacaktır.

Suudi Arabistan içinde karayolu ulaşımı, Mekke ile Medine ve bu şehirlerde ki ziyaret yerlerinin görülmesi konusunda gerekli yerlere intikaller yapılacaktır.

Mekke şehrinden Harem’e 1 km.den uzak olan binalarda konaklayan yolculara servis hizmeti yapılacaktır.

Hac mevsiminin başlayacağı 04 ağustos 2016 tarihinden Suudi Arabistan’a hacı girişlerinin sona ereceği 06 Eylül 2016 tarihine kadar bildirilen ülkeye gidecekler ile pasaportlarında hac vizesi olup yurt dışına çıkan kişilerden hac kimlik kartı istenecektir.

Hac kimlik kartını ibraz edemeyenlerin ise yurt dışına çıkışına izin verilmeyecektir.

HAC GİRİŞ VE ÇIKIŞLARIYLA İLGİLİ HUSUSLAR

1- 2016 yılı hac seferleri hava yolu ile yapılacaktır.

2- Hac çıkış ve girişleri: Adana, Adıyaman, Amasya-Merzifon, Ankara-Esenboğa, Antalya –Gazipaşa, Balıkesir-KocaSeyit, Batman, Bingöl, Bursa-Yenişehir, Denizli-Çardak, Çanakkale, Çorlu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta-Süleyman Demirel, İstanbul-Atatürk ve Sabiha Gökçen, İzmir- Adnan Menderes, Kayseri-Erciyes, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya-Erhaç, Mardin, Muğla-Dalaman, Muş, Nevşehir, Ordu, Giresun, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon, Van-Ferit Melen ve Zonguldak havalimanlarından yapılacaktır.

Benzer Konular: