Hac Bedeli

Diyanet İşleri Başkanlığı yapılan toplantı da 2016 yılında hacca gidecek vatandaşların ödeyecekleri miktar ve hac programını netleştirdi. Alınılan bilgilere göre bu yıl hac fiyatları şu şekilde açıklandı.

Normal tip: 3.600dolar.

Müstakil tip: 5.000 dolar.

Otel tip: 6.500 dolar.

Hacca gitmek isteyen vatandaşlar için, Diyanet İşleri ile anlaşmalı olan acenteler da çeşitli turlar düzenlemekteler. Hacı adaylarının kalacakları gün süresine göre değişen hac fiyatları ekonomik, normal ve otel gibi konaklama adı altında hacı adaylarına sunulmaktadır.

Yedi günlük, on iki günlük, on dört günlük ve yirmi günlük gibi değişik seçeneklerle sunulan konaklama, yemek gibi bazı masraflarda eklenince hac ücreti artıyor. Eğer ki bunları kısıtlarsanız fiyatlar düşüyor.

Hac fiyatları 4 yıldızlı oteller 12-14 gün, 3 yıldızlı otellerde 14-20 gün, isteğe bağlı olarak yemekli veya yemeksiz gibi durumlar da fiyatları değiştirmektedir.

Kurban ücreti de dâhil olarak, Diyanet işleri aşağıda ki fiyatları belirlemiştir.

Normal konaklama türü: 3.600 dolar-3.800 dolar.

Müstakil konaklama türü: 5.000 dolar-5.400 dolar.

Otel konaklama türü: 6.500 dolar.

Otel ve müstakil konaklama türleri için belirlenen fiyatlar iki kişilik odalar için kişi başı ücret olarak açıklanmıştır. Şayet odalarda üç kişilik konaklama tercih edilirse bu ücretin, kişi başı oda ücretinin en az %10’u oranında eksik olarak hesaplanacak ve hesaplara ait hazırlanacak ayrıntılı bilgiler hac broşüründe belli edilecektir.

Çocuk ücretleri de ayrıca hac konaklama türüne, yaş gruplarına ve yapılacak olan hizmet durumlarına göre hesap edilecek ve yapılacak olan duyuru da açıklanacaktır.

Uçak programı ya da slot yetmezliği sebebi ile önceden açıklanan hac broşüründe belirlenen sürelerin uzaması durumunda hacı adaylarından her hangi bir ilave ücret alınmayacak, sürelerin kısa olması halinde de her hangi bir ücret iadesi yapılamayacak.

Hac ücretinin tamamı kesin kayıt sırasında yatırılır. İstek olması halinde taksitlendirme de yapılmaktadır. Taksitli olarak ödeme yapmak isteyen hacı adaylarına ödeme takvimi broşüre yazılır ve hacı adaylarına duyurulur. Belirtilen zaman içinde ödeme yapmayan kişilerin kayıtları ise silinir.

Hacı adaylarından, hac için önceden açıklanan ücretler haricinde hiçbir şekil de, ücret talep edilmeyecektir.

Benzer Konular: