HAC BAŞVURUSU NASIL YAPILIYOR

HAC BAŞVURUSU NASIL YAPILIYOR

2019 Hac kuralarında ilk defa kuraya katılacak kişiler için Hac ön kayıt başvuruları başladı. Anlaşmalı bankalara para yatıran kişiler son güne kadar başvuru yapabilecek.

2019 Hac başvurusu için ön kayıtlar başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, resmi internet adresinde hac kuraları ilgili süreci paylaşarak ön kayıt ücretlerinin ne kadar olduğunu açıkladı

2019 ÖN KAYIT ÜCRETİ

Diyanet İşleri Başkanlığının belirlediği anlaşmalı bankalara ön kayıt ücretini yatıran kişiler kayıtlarını yaptıracak. Hac kaydı için 20 TL. Ücret yatırılacak.

20 TL. Ücret Halk bank, Kuveyt Türk, PTT, Albaraka, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası ve Ziraat Katılım bankalarına yatıran Hacı adayları kayıt işlemlerini 8-14 Aralık tarihlerine kadar tamamlayacak.

HAC ÖN KAYITLARININ YAPILMASI

Diyanet İşleri Başkanlığı hac kuralarının çekileceği tarihi ilan etti. Buna göre önümüzdeki yıl hacca gidecek olan adayların kuraları 28 Aralık 2018 Cuma günü saat 15.00’de çekilecek ve aynı gün internette ilan edilecek. Kesin kayıtlar ise kuraların belli olmasından sonra açıklanacak.

Hacı adaylarının kuraya birlikte katılmak istediği kişi ya da kişiler varsa mutlaka bunu Hac başvurusu yaparken belirtmesi gerekecek. Adaylar, fiyat aralıklarını göz önünde bulundurarak ”oda tercihli” ya da “otel” konaklama türlerinden birini tercih edecek. Yapılacak olan tercihler bağlayıcı olacağından, daha sonra değişiklik yapılmasına izin verilmeyecektir. Bu yıl Hac kurasına katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen Hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri Diyanet İşleri Başkanlığınca yapılacak.

HAC BAŞVURU ŞARTLARI

Kura çekimi sonrası Hacca gitmeye hak kazananlar kesin kayıt yaptırabilir belgesini cep telefonlarına gelecek kısa mesaj şifresi ile alabilecekler.

Yabancı uyruklu kişilerin ise Hac başvurusunun kabul edilmeyeceği açıklandı.

Hacca götürülmek istenen 0-6 yaş grubu çocukların kayıt işlemleri ebeveynleri ile birlikte yapılacak. İlk defa Hacca gitmek isteyen 45 yaş altı bayanlardan mahremsiz Hacca gidemeyecek durumda olanlar, müracaatlarını Hacca hiç gitmemiş mahremleri ile yapacak.

Günlük aktivitelerini kendi başlarına yerine getiremeyen belli derecede engelli, hasta ve yaşlı olanlar da müracaatlarını, Hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile yapacaklar.

Ön kayıt ücretini yatırdığı halde, belirlenen süre içinde sisteme girilmeyen müracaatlar ise kabul edilmeyecek.

Benzer Konular: