HAC BAŞVURULARI İÇİN NE GEREKLİ

HAC BAŞVURULARI İÇİN NE GEREKLİ

Hac kayıt işlemlerinin başlaması ile birlikte milyonlarca Hacı adayı, 2019 Hac kayıtlarının nasıl yapıldığını araştırmaya başladı. Diyanet 2019 Hac kayıtları ne zaman sona erecek? Hac Başvurusu için hangi evraklar gerekli?

2019 yılında ilk defa Hacca gitmek için Diyanet İşleri Başkanlığı’na müracaat edecek olan vatandaşlar Hac kayıtlarını 08-14 Aralık 2018 tarihleri arasında yaptıracak. Bu tarihler arasında kayıt yaptırmayan kişiler 2019 yılı Hac kurasına katılma hakkı elde edemeyecekler.

İlk defa bu yıl Hacca gitmek için müracaatta bulunan kişiler ilgili bankalara( Halk Bankası, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, Albaraka Katılım, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Vakıf Bank, Vakıf Katılım, Türkiye Finans Katılım Bankası) online ya da doğrudan 20 TL. Ön kayıt ücretini yatırmaları gereklidir.

Hac başvurusu yapan ve ön kayıt ücretlerini yatırmış olan kişiler, daha sonra müracaatlarını www.hac.gov.tr. internet adresinden ya da il, ilçe müftülüklerine form dilekçe ile yapacaklardır. Kayıt işlemleri esnasında Hac fiyat aralıkları dikkate alınarak “oda tercihli” ya da “otel” konaklama türlerinden bir tanesini tercih edecektir. Yapılan tercihler bağlayıcı olacağı için, daha sonra Hac konaklama türlerinde değişiklik yapılmasına müsaade edilmeyecektir. Hacı adayları kayıt esnasında kuraya birlikte katılmak istedikleri kişi ya da kişileri mutlaka belirtmesi gereklidir.

Hac başvurusu yapılırken iletişim bilgilerinin doğru olması ve güncel olması çok önemlidir. Çünkü kura çekimi sonunda Hacca gitmeye hak kazanan kişiler Kesin Kayıt Yaptırabilir belgelerini cep telefonlarına gelen SMS şifresi ile alacaklardır. 28 Aralık 2018 tarihinde kuralar çekilecek ve aynı gün açıklanacaktır. Hac kura sonucuna göre Hac kaydı yapmaya hak kazanan Hacı adayları 02-11 Ocak 2019 tarihleri arasında ise kesin Hac kaydı işlemlerini yaptıracaklardır.

2019 HAC YEDEK KAYIT İŞLEMLERİ

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2019 Hac yedek kayıt işlemlerinin 17-25 Ocak 2019 tarihleri arasında yapılacağını açıkladı.

Asıl kayıt işlemlerinde Hac kontenjanları dolmayan illerde yapılacak olan, yedek kayıt işlemlerinde Hacı adaylarının konaklama türleri ve kura sıra numaraları dikkate alınacak.

Hac başvurusu işlemlerini internet ortamında ya da Müftülüklerde yaptıracak olan Hacı adayları için kesin kayıt belgelerini almak ve ödemelerini yapmak için son tarih ise 25 Ocak 2019 tarihidir.

Benzer Konular: