Erkek Hacı Kıyafetleri

Öncelikle şunu belirmek gerekir,  Sıcak bir ülkeye gidilmektedir ve çöl iklimi vardır. Ona göre kıyafetler almalıyız. Yaz olsun, kış olsun her zaman bizim ülkemize göre çok sıcaktır. Bundan dolayı açık renkli ve iç göstermeyen giysiler almalıyız. Gömlek ve pantolon gibi giyeceklerin de pamuklu ve terlemeye karşı koruyucu olmasında fayda vardır.

İHRAM KIYAFETİ: İhram, dikişsiz izar ve rida adı verilen iki parça bezden oluşan kıyafettir.

Hac ibadetine başlarken, bu iki parça olan bez giyilir. Erkeklerin üzerinde ihram olduğu zaman, atlet, külot ve benzeri giysiler giyinmesi yasaktır. Giyilirse ihram cürümlerinden birini işlemiş olur.

İhram alınırken % 100 pamuklu olmasına dikkat etmelidir. İhram pamuklu olunca teri emer. Diğer bezler ise sorun çıkarabilir.

İhram kıyafeti normal ağırlıkta olmalı. İhram ağır olursa taşımak insana yük olur. Hafif olursa çok ince ise, sorun çıkarabilir. İdeal ağırlıkta olmalıdır. 1,3 kg olan ihramlar daha uygundur.

İhramın yumuşak bezden olmasına önem vermeliyiz. İhram bezinin sökülmeye müsait olup olmadığına bakmak gerekir. Çünkü ihram bezinden bir tel bile sökülürse cezası vardır.

İHRAM KEMERİ: İhram kemeri hem belimizi tutar, hem de para ve cep telefonu gibi önemli eşyalarımızı yanımızda taşımamıza yarar.

İÇ ÇAMAŞIRI: İç çamaşırının hac öncesi iyi bir şekilde hesabı yapılmalıdır. Fazla götürüp kendimize yük etmeyelim. Şayet götürdüğümüz çamaşır yeterli gelmezse, Mekke ve Medine’den temin edilebiliyor.

ÇORAPLAR: Gidilen yerlerde çoğunlukla terlik ile dolaşılacağı için, çorap fazla gerekli değildir. Sadece ayakkabı giyilerek gidilen, ziyaret yerlerini dikkate alarak ona göre almak gerekir.

TAVAF PATİĞİ: Kâbe’yi tavaf esnasında giyilmesi tavsiye edilir. Tavaf normal olarak çıplak ayakla yapılır. Fakat ayağa herhangi bir şeyin yapışmasına engel olmak ve ayak mantarına karşı tedbir amaçlı olarak giyilmesi uygundur.

TERLİK: Hac ibadeti esnasında ayaklara ayakkabıdan daha çok giyilen bir giysidir. Havaların sıcaklığından dolayı giyilmesi yanında, en fazla da mescitlere giderken ve mescitlerden çıkarken kolaylık sağlar. Çünkü mescitlerde aşırı yoğunluk olmaktadır. Mümkün olduğu kadar çabuk hareket edilmesi gerekiyor. Kullanışlı bir terlik rahatlık sağlayacaktır.

Benzer Konular: