Engelli Umre

Engelli Umre

ENGELLİ UMRE

DİYANETTEN ENGELLİ VATANDAŞLARA UMRE ÖDÜLÜ

Diyanet İşleri Başkanlığı son yıllarda engelli vatandaşlara yönelik çalışmaları ile dikkat çekmektedir. Diyanet görme engelli vatandaşlara umre ödüllü “Kur’an-ı Kerim” ve “Dini Bilgiler yarışması” düzenleme hazırlığı yapmaktadır.

Diyanet İşleri Başkanlığının engelli vatandaşlara yönelik yaptığı çalışma ve hizmetler kapsamında, erişilebilir olması için cami ve mescitler engelli vatandaşlara göre yeniden tasarımlanıyor, dini yayınlar engelli vatandaşlara uygun olarak yeniden hazırlanıyor, engelli vatandaşların dini eğitimlerine yönelik sürekli yeni çalışmalar yapılıyor.

Her şehirde İl müftülüğüne bağlı çalışan İl Engelli Koordinatörü bulunuyor. Engelli vatandaşlarımızın dini öğrenme ve yaşamlarında karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmaya çalışılıyor. Ayrıca engelli vatandaşların Kur’an-ı Kerim başta olmak üzere dini bilgilerini öğrenebilmeleri amacı ile her şehirde engelli Kur’an kursu sınıfı açılıyor. Bu kurslarda Diyanet İşleri Başkanlığının eğitimlerine katılan sertifikalı öğreticiler engelli vatandaşlara yönelik eğitimler vermektedir.

Engelli vatandaşlara yönelik hizmetlerine devam eden Diyanet İşleri Başkanlığı bu günlerde bir yeni çalışma daha yapmaya başlamıştır. Engelli vatandaşların din eğitimlerinde devamlılığı sağlamak ve onlara moral ve isteklendirme sağlamak amacı ile Diyanet engelli vatandaşlara umre ödüllü yarışma düzenleme kararı aldı.

Geçtiğimiz yıllarda işitme engelli vatandaşlara umre ödüllü “Kur’an-ı Kerim” ve “Dini Bilgiler Yarışması” bu yıl görme engelli vatandaşlara yönelik olarak yapılacak.

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak uzun dönem hafızlık ve Kur’an kurslarında eğitim görmüş ya da halen bu kurslarda eğitime devam eden görme engelli vatandaşlara umre ödüllü” Kurân-ı Kerim ve “Dini Bilgiler Yarışması”  düzenlenecek.

Engelli vatandaşlara umre ödüllü yarışma başvurusu şartları;

1.Başvurular 17.09.2018-02.10.2018 tarihleri arasında il müftülüklerince kabul edilecek.

2.Yarışma 05-06.11.2018 tarihlerinde il müftülüklerinde yapılacak.

3.Yarışmaya her hangi bir kamu kurumunda çalışmayan kişiler başvurabilecektir.

Yarışma konuları; Hafız olanlar Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma, hafızlık, ezber ve temel dini bilgiler konularında yarışacak. Hafız olmayanlar ise, Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma, ezber ve temel dini bilgiler konusunda yarışacaktır. Yarışmacılara yöneltilecek ezberler; Yasin, Mülk, Nebe, Fetih, Hucurat ve Duha suresinden itibaren kısa olan surelerden olacaktır.

Yarışmayı kazanan engelli vatandaşlar umre ödülü olarak, kendisine refakat edecek bir yakını ile birlikte umreye gidecektir.

Benzer Konular: