DİB HAC VE UMRE

DİB HAC VE UMRE

DİB HAC VE UMRE

2018 DİYANET UMRE TURLARI

2018 yılında umre görevini yerine getirmek isteyen Müslümanlar için Diyanet umre 2018 kayıtları başladı. Yeni dönem için belirlenen 2018 diyanet umre fiyatları ne kadar?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen 2018 umre organizasyonları açıklandı.

Diyanet umre için fiyatları belirledi.

UMRE NEDİR?

Umre; ziyaret etmek, uzun ömürlü olmak, evi mamur etmek, korumak, ikamet etmek, malı çok olmak ve Allah’a kulluk etmek anlamında ki “a-m-r” kökünden türemiştir.

Umre; Belli bir zamana bağlı olmadan ihrama girip Kâbe’yi tavaf etmek, Safa tepesi ile Merve tepesi arasında sa’y yaparak, tıraş olarak ihramdan çıkılması ile tamamlanan bir ibadettir.

Umre ibadetinin, Hac ibadetinden farkı, belirli bir zamanla sınırlı değildir. Arafat ve Müzdelife vakfesi ile kurban kesme ve şeytan taşlama görevi yapılmaz. Bundan dolayı umreye “hacc-ı asgar” küçük hac denir. Hac ibadetine “hacc-ı ekber” büyük hac denilir.

Umrenin iki farzı vardır. 1.si ihram, 2.si tavaftır.

İhram şarttır. Tavaf ise rükündür. Vacipleri sa’y ile tıraş olarak ihramdan çıkmaktır.

HAC VE UMRE ARASINDAKİ FARKLAR

  • Umrenin belirli bir zamanı yoktur.
  • Umrenin Arafat ve Müzdelife vakfeleri yoktur.
  • Umrede şeytan taşlama yoktur.
  • Umrede Cem-i Takdim ve Cem-i Tehir yoktur.
  • Umrede Kudüm Tavafı ve Veda Tavafı yoktur.
  • Umrede kurban kesmek yoktur.

2018 YILI DİYANET UMRE FİYATLARI

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2018 umre turları fiyatları açıklandı. Diyanet umre turları fiyatları en düşük olarak 3 bin 285 Türk Lirasından başlayarak, 7 bin 120 Türk lirasına kadar yükselmektedir. Üniversite öğrencileri ve öğretmenler için ise fiyatlar 3bin 285 Türk Lirasından başlıyor.

2018 yılı Ramazan ayı için organize edilecek diyanet umre tur programı ve ücretlerinin ise ayrı olarak ilan edileceği açıklandı. Umre turlarının bazılarında sabah kahvaltısı ve akşam yemeği verilirken, bazılarında da sabah kahvaltısı ve akşam yemeğine ilave olarak öğle yemeği için de kumanya verilecektir. Beş ayrı dönemde yapılacak olan turlar 7-11-14 ve 30 günlük turlar olarak planlanmıştır. Ayrıca özel umre turları da yapılacaktır.

Benzer Konular: