Bayan Umre Kıyafetleri

Umre yapacak bayanlar için seçilecek kıyafet önemli bir yer tutar. Umre bayan kıyafetleri ile umre yolculuğunun sorunsuz geçmesi ve ibadetin layıkıyla yapılmasına önem verilmelidir.

Kadınlar giyecekleri kıyafetlerde süs olma niteliğinden çok sade, renksiz bir elbise ve ayakkabı seçimi ile ihrama girmektedirler. Adet hali görenler ise ihram namazını kılmadan sadece niyet ederek Telbiye duasına okuyarak ihramlanmaktadırlar. Fakat adetli hali de olsa temizlik için yıkanmaları son derece önemlidir.

Kadınlar peçe ve eldiven giyinmezler. Peygamber Efendimiz: “İhramlı kadın peçe takmaz, eldiven giyinmez” buyurmaktadırlar. Fakat yabancı erkeklerin yakından geçme olasılığından dolayı kadınlar yüzünü örtme gereği duydukları takdirde başının üzerinden örtüsünü ya da peçesini indirebilirler. Bu konuda Hz. Aişe (r.a) şöyle demiştir: “Bizler Rasulullah Salallahu aleyhi ve sellem ile birlikte ihram bulunduğumuz halde binekliler yanıbaşımızdan geçerlerdi. Bizim hizamıza geldikleri vakit her birimiz başının üzerindeki cilbabını yüzünün üstüne indirirdi. Bu yolcuları geride bıraktık mı yüzümüzü açardık.”

El-Münzir kızı Fatıma bu konuda şunları söylemiştir: “Bizler Ebu Bekir’in kızı Esma ile birlikte ihramda bulunduğumuz halde yüzlerimizi örterdik.”

Hac ve umreye gidenler giyim konusunda özellikle bayan umre kıyafetleri için bazı önerileri sıralamak istiyoruz:

  • Hacca gidecekseniz Diyanet tarafından verilen elbiseleri size uygun, rahat edebileceğiniz şekilde diktirmeniz de fayda vardır. Diyanetin hacılara dağıttığı kumaşların üzerinde yer alan elbise örnekleri kafa karıştırıcı olabilir. Sizin vücudunuza uygun, rahat edebileceğiniz elbise ile hacca ya da umreye gidebilirsiniz.
  • Gideceğiniz yerlerde sivil elbise de giyeceğinizi hesaba katmalı, olanak varsa onlara da bayrak dikilmelidir.
  • Seyahat edeceğiniz coğrafya sıcak olduğundan ötürü bolca iç çamaşırı beraberinde götürülmelidir.
  • Çöl iklimine gidildiği göz önünde bulundurularak sabah-gece sıcaklık farklarını hesaplamalı. Ona göre giyeceklerinizi hazırlamalısınız.
  • Medine’de gündüz özellikle de sabah saatleri serin olduğundan dolayı yazlık ceket ya da hırka bulundurmakta fayda vardır.
  • Bayan umre kıyafetleri dışında genelde sıcaktan dolayı açık renk kıyafet seçimine yönelmelerine rağmen dikkat çekmemek adına biraz daha koyu renkler tercih edebilirler.

bayan-umre-kıyafetleri-003bayan-umre-kıyafetleri-001bayan-umre-kıyafetleri-002

Benzer Konular: