Bayan İhram Modelleri

Kadınlar İslam’a uygun olarak giyindikleri, süs olma özelliği taşımayan sade, renksiz elbise ve ayakkabı ile ihrama girerler.

Adet hali görenler ihram namazını kılmazlar, yalnız niyet eder telbiye duasını okur ve ihrama girerler. Şayet adetli iseler bile temizlik açısından yıkanmaları tavsiye edilir.

Kadınlar peçe takmaz ve eldiven giyinmez. Peygamber efendimiz(s.a.v), “ihramlı kadın peçe takmaz, eldiven giyinmez.” diye buyurmuşlardır. Fakat yabancı erkeklerin yakından geçmeleri söz konusu olursa, kadın yüzünü örtme gereğini hissederse başının örtüsünü, ya da peçesini indirebilir. Hz. aişe (r.a) “ Bizler Resulullah (s.a.v) ile birlikte ihramlı bulunduğumuz halde binekliler yanı başımızdan geçerlerdi. Bizim hizamıza geldikleri vakit her birimiz başının üzerindeki cilbabını yüzünün üzerine indirirdi. Bu yolcuları geride bıraktık mı yüzümüzü açardık.” demişlerdir.

Feraceler, bayanlara kurtarıcı olacaktır. İçine giyilecek olan t-şort, bluz ve body tarzında kıyafetlerden bol miktarda almakta fayda vardır. Ayrıca pantolon da orada faydalı olacaktır. Ama etek de tercih edilebilir. Hac malzemeleri satan iş yerlerinden pantolon-gömlek’li ince takımlardan da alabilirsiniz. Kıyafet zorunluluğu olmadığı için istediğiniz başka kıyafetleri de seçebilirsiniz.

İnce pijama alınız. Klimaları ortamlara karşı da hafif kalın bir şeyler alabilirsiniz.

Çorap ve iç çamaşırı bol almakta fayda vardır. Yoksa orada çamaşır yıkamak ya da yıkatmak zorunda kalırsınız.

Bayanların tavaf patiği bale pabuçlarına benzemektedir ve çok kullanışlıdır. İsterseniz, bunun yerine kaymaz ve terletmez çorap ta kullanırsınız.

Terlik ve yedek ayakkabı almayı ihmal etmeyiniz.

Lüks otelde dahi kalsanız, temizlik konusunda sıkıntı olabilir. Yanınıza çarşaf ve yastık kılıfı alınız.

Özellikle Medine’de sabah ve akşam namazından sonra hava serin olmaktadır. Yanınıza ince bir hırka almayı unutmayınız.

İhramdan çıkmanın şartı olan saç kesimi için erkekler genellikle berber bulup tıraş oluyorlar. Fakat bayanlar, otele döndükten sonra saçlarını kendileri kesmek zorunda kalıyorlar. Onun için makas almayı unutmayınız.

Hacca gidiyorsanız Diyanet’in verdiği kıyafetleri rahat edeceğiniz şekilde diktiriniz.

Götüreceğiniz yedek kıyafetlere de bayrak dikiniz.

Bayanlar için genel olarak sıcak nedeniyle açık renk kıyafetler tercih edilir. Dikkat çekmemek adına biraz daha koyu kıyafet seçebilirsiniz.

Benzer Konular: