Umre Turu

Umre: İslam âleminde kutsal mekânların ziyaret edilmesi anlamına gelen ve Müslümanların önem verdikleri bir ibadet şeklidir.

Diyanet işleri, her yıl, sonunda umre turları için gerekli duyuru, hazırlık ve ön kayıtları yapmaktadır. Bu çerçevede hazırlanan tüm turlarda: hem süre, hem ücret ve hem de takvim itibariyle en uygun programların yapılmasına gayret göstermektedir. Hac ve umreyi peş peşe yapmak tavsiye edilmiştir. Hac organizasyonun da olduğu gibi umrede de: Yurt içi ve yurt dışında irşat, eğitim ve bilgilendirme seminerleri, uğurlama, karşılama, Mekke ve Medine’de hizmet verecek görevli istihdamı, sağlık ve irşat hizmeti gibi alanlarda gerekli önlemleri almaktadır.

Suudi Arabistan umre mevzuatına göre, umre mevsimi her yıl kameri aylardan 01 safer’de başlamaktadır. Vize gibi sistemlerin açılması, gerekli bir takım hazırlıkların tamamlanabilmesi bakımından, bu tarih her yıl biraz ileriye sarkmaktadır.

“Umre” kelimesi “imar” kelimesi ile aynı kökten türetilmiştir. Umre; kalbi imar etme, yıpranan yönlerini tamir etme seferidir. Kutsal topraklara yapacağımız bu yolculuk ile yüreklerimizi kirlerden arındırmayı, yeniden imar ve tamir etmeyi, manevi dünyamızda yeni birer pencere açmayı amaçlarız. Bu yolculuğun hayatımızda olumlu gelişmelere başlangıç olmasını dileriz.

“Haccı da umreyi de sırf Allah için tam olarak yerine getiriniz.”(bakara suresi-196.ayet)

“Umre ibadeti, diğer umre ile aradaki günahlar için bir keffarettir.” Hadis-i Şerif

Umre yapmak, Hanefi ve maliki mezheplerine göre sünnet, Şafii ve Hanbelî mezheplerinde farzdır.

Umreye gitmek isteyen vatandaşlarımız her yıl ilan edilen umre konaklama türlerinden tercih ettiği türe ait” banka kodu” ile Türkiye Diyanet Vakfı, hac ve umre muhasebe müdürlüğünce anlaşmalı bankalara açtırılan, umre kurumsal tahsilat hesabına (T.C Vakıflar bankası, T.C Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, T.C Halk bankası,Akbank A.Ş, Al Baraka Türk, Türkiye Katılım Bankası A.Ş ve Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş) ücreti yatırdıktan sonra kendisine en yakın il veya ilçe müftülüğünde ya da elektronik ortamda www2.diyanet.gov.tr adresinde “umre bilgi giriş proğramı”ın’dan yapabileceklerdir.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen turlar yıl, sonlarında açıklanıyor olup,kayıtlar il ve ilçe müftülükleri ile elektronik ortamda http:hac.diyanet.gov.tr adresinde yapılabilecek.

Benzer Konular: