Umre Tavaf Patiği

Tavaf patiği, Kâbe-i muazzamayı tavaf ederken giyilen bir patiktir. Normalde çıplak ayakla da tavaf yapılabilir. Fakat ayaklarımıza herhangi bir şeyin yapışması, batması gibi nedenlerden veya ayak mantarı gibi rahatsızlıklardan korunmak amacıyla giyilmesinde fayda vardır. Zaman zaman da Kabe-i muazzama da genişletme ve inşaat çalışmaları  olduğu için zeminlerde biriken toz parçalarına karşı koruma görevi yapar.

Mekke’de devam eden inşaat çalışmaları sebebiyle son yıllarda hac ve umre ibadetinde dikişsiz tavaf patiğine ilginin büyük oranda arttığı tespit edilmiştir.

Mekke de Kâbe ve çevredeki inşaat çalışmaları yoğun olduğundan hac ve tavaf ibadeti büyük oranda tavaf patiği giyilerek gerçekleşiyor. Tabi ki bu durum ülkemizdeki hac ve umre malzemeleri satan firmaların iş hacimlerinin artmasına sebep olmaktadır. Bu durum Türkiye’de tavaf patiği üreticisini sevindirmiştir.

Bu durumu değerlendiren bir firma yetkilisi, tavaf patiği Kabe ve çevresindeki inşaat çalışmalarından dolayı insanların ayaklarına bir şey batmaması için üretildi. Patiğin alt tarafı tırtıklı olduğu için kaymayı önlüyor. Yüzde yüz saf deri, çok kullanışlı ve dikişsizdir. Patikte hava almasını sağlayan gözenekler vardır. Sağlık açısından hijyendir. En kolay yayılan hastalıklardan olan, mantar hastalığı bu çoraplar sayesinde az da olsa çözüme kavuştu demiştir.

Tavaf patikleri Türkiye’de İstanbul, Konya ve bir çok ilimizde üretilmeye başlanmıştır. Tabi ki bu patiklerin ihracatı mutluluk verici. bu patikleri genel olarak kadınlar kullanıyor. Erkekler ise ihramlıyken tavaf patiği kullanamıyor. Normal ibadette kullanabilir.

Önceki yıllarda Mekke de sağlık açısından önemli sorunlar yaşandı. Hacı adaylarından rahatsızlıklar oluştu bu durumu engelleme adına bu tür bir ürünün üretilmedi çok iyi olmuştur. fiyatları da gayet uygundur.(10-15 tl.)

Tavaf patiği alırken 2 konuya dikkat etmeliyiz.

  1. Patiğin alt tabanı plastik ve kaymaz olmalı, mümkün olduğu kadar altı bez olanları tavsiye etmeyiz. Çünkü altı yumuşak plastik olursa mermer tabana olan yürüme hızını azaltacağından sizin daha az yorulmanızı sağlar. Mekke-i Mükerreme de en çok yapılan şey yürümektir. Bunun için ne kadar az yorulursanız sizin için o kadar iyidir. Topuk çatlamaları çok görüldüğü için, bu patikler çok faydalıdır.
  2. Patikler hava geçirgen olmalı. Havalar çok sıcak olduğundan, ayaklar terleme yapacaktır. bunun içinde hava delikli hakiki deri patikleri tercih etmek faydalıdır.

Benzer Konular: