UMRE İÇİN VİZE NASIL ALINIR

UMRE İÇİN VİZE NASIL ALINIR

UMRE İÇİN VİZE NASIL ALINIR

UMRE VİZESİ

Suudi Arabistan’a umre yapmak için gidecek olan vatandaşların umre vizesi alması gereklidir. Suudi Arabistan Hac ve Umre vize başvuru işlemleri, Suudi Arabistan Konsolosluğu, Suudi Arabistan Büyükelçiliği, yetki verilmiş olan vize merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir.

Suudi Arabistan umre vizesinin geçerlilik süresi 30 gündür. Umre ziyaretinde Kâbe ziyaret edilir. Müslümanlar vazifelerini yerine getirir. 45 yaş altında olan kadınlar 1. derece akrabaları olmadan Suudi Arabistan’a kabul edilmezler. Sadece eş ve Yakın akraba refakatinde ülkeye girebilir ve umre ziyaret yapabilirler.

Umre vizesine sahip olmak isteyenlerin pasaport bilgileri online sistem üzerinden Suudi Arabistan’a iletilir. Alınacak onay ile beraber kayıt işlemleri başlatılır. Hac vizesi başvuru işlemlerinin seyahat tarihinden 1 ay önce başlatılması daha uygun olur. Çünkü Suudi Arabistan resmi makamlarından davet mektubu alınması gerekiyor. Gecikme ihtimaline karşı tedbirli davranmak gerekir.

HAC VE UMRE VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

  • Pasaport. Hac ve umre ziyaretinde kullanılacak pasaportun en az 1 yıl geçerliliği olan yeni çipli pasaport olması gereklidir.
  •  Fotoğraf; 2 adet arka fonu beyaz, güncel vesikalık fotoğraf olması gerekir.
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi; T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi olmalıdır.
  • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği; Suudi Arabistan Hac ve Umre vize başvuruları için 45 yaş altı eş ve çocuklar ile giden aileler için, aile adres bilgilerinin olduğu vukuatlı kayıt nüfus örneği istemektedir. Eşi ile gidecek olanlar vukuatlı nüfus kayıt örneği, akrabaları ile gidecek olanlar için de akrabalık ilişkisini gösterecek vukuatlı nüfus kayıt örneği gerekmektedir.

Umre ziyaretine gidecek olan kişilerin öncelikle Suudi Arabistan umre vizesi almaları gerekir.

45 yaş altında olan bayanlar 1. derecede yakını olmadan, Suudi Arabistan’a giremezler. Eş, oğul, baba, amca ve kayınbaba 1. derece akraba olduğu için, bu kişiler nezaretinde Suudi Arabistan’a gidebilirler.

Umre vizesi alabilmek için pasaport bilgileri, Suudi Arabistan’a online olarak gönderilir. Alınacak onay ile kayıt işlemleri prosedürlerine başlanır. Umre yolculuğunun 15 gün öncesinde kayıt ve başvuru işlemleri sonlandırılır.

Benzer Konular: