umre için pasaport rengi

Umre İçin Pasaport Rengi

Türkiye’de 4 çeşit pasaport türü vardır.

1- Bordo pasaport (umumi pasaport)

2- Yeşil pasaport (hususi pasaport)

3- Gri pasaport (görev pasaportu- hizmet pasaportu)

4- Siyah pasaport (diplomatik pasaport)

2011 yılı itibariyle çipli pasaport uygulamasına geçildiği için, pasaport renklerinde de bazı değişiklikler olmuştur.

1- BORDO PASAPORT KİMLERE VERİLİR?

Devlete hizmet eden farklı seviyelerde ki kişilere makamlarına göre yeşil, gri veya siyah pasaport verilmektedir. Normal vatandaşlara ise bordo pasaport verilmektedir. Şayet yeşil, siyah ya da gri pasaport alma hakkınız yoksa bordo pasaport için başvuru yapmalısınız.

Bordo pasaport, pasaport çeşitleri arasında dolaşım gücü en sınırlı olanıdır. Böyle olmasına rağmen yine de dünyada ki ülkelerin yarısından fazlasına vize almadan, kapıda vize ve online vize alması mümkün olmaktadır.

Biometrik pasaporta geçmeden önce, normal pasaportun rengi lacivert idi. Şimdi ise rengi bordo oldu.

2- YEŞİL PASAPORT KİMLERE VERİLİR?

Yeşil pasaport, kadro derecesi 1.2.3 olan devlet memurlarına verilir. Yeşil pasaport çıkarma hakkı kamu personeli arasında kadro dereceleri 1.2.3 olması şartını getirmektedir. Bu durumda olan memurlar emekli olduklarında ya da görevden ayrıldıklarında da yeşil pasaport hakları devam eder. Ayrıca yeşil pasaport sahibi olan kişilerin eşleri de yeşil pasaport haklarından yararlanır.

Yeşil pasaport sahipleri nerede ise bütün Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere 130 ülkeye vizesiz ya da sınır kapısında ya da online vize alarak gitme şansına sahiptir.

GRİ PASAPORT KİMLERE VERİLİR?

Yeşil veya siyah pasaportu olmayan, resmi daireler vasıtası ile herhangi bir görev için yurt dışına gönderilen kişilere gri pasaport verilir. Mesela, normal olarak bordo sahibi olan bir kişi özel idare ya da belediye tarafından yurt dışına gönderilse o kişiye gri pasaport verilir.

Gri pasaport sahibi olan kişi görevde olduğu zaman içerisinde bazı aile bireyleri de yeşil pasaport sahibi olmaktadır.

SİYAH PASAPORT KİMLERE VERİLİR?

Siyah pasaportlar, TBMM üyeleri, Bakanlar, Orgeneraller, Valiler ve Büyükşehir Belediye Başkanları gibi Devletin en üst düzey seviyesinde görev yapan kişilere, görevde oldukları süre zarfında verilen pasaportlardır.

Siyah pasaport sahibi olan kişilerin bazı aile bireyleri de yeşil pasaport sahibi olmaktadır.

Benzer Konular: