UMRE İÇİN HANGİ PASAPORT

UMRE İÇİN HANGİ PASAPORT

UMRE İÇİN HANGİ PASAPORT

Umre’ye gitmek isteyen vatandaşlarımız mevcut durumlarına göre pasaport alma hakkına sahiptir. Ülkemizde 4 çeşit pasaport türü mevcuttur.

1-Yeşil pasaport (umumi pasaport)

2-Bordo pasaport umumi pasaport)

3-Gri pasaport (görev pasaportu-hizmet pasaportu)

4-Siyah pasaport (diplomatik pasaport)

2011 yılı itibariyle çipli pasaport uygulamasına geçildiğinden dolayı, pasaport renklerinde bazı değişiklikler olmuştur.

YEŞİL PASAPORT KİMLERE VERİLİR

Yeşil pasaport, devlet memurlarının 1,2. ve 3.kadro derecesinde olanlarına verilir. Yeşil pasaport çıkarma hakkı kamu personeli arasında kadro dereceleri 1.2.3 olması şartını getirmektedir. Bu durumda olan memurlar emekli olduklarında da pasaport hakları devam eder. Ayrıca yeşil pasaport sahibi olan memurların eşleri de yeşil pasaport haklarından faydalanırlar. Yeşil pasaport sahipleri 130 ülkeye vizesiz ya da sınır kapısında online vize alarak gitme hakkına sahip olurlar.

BORDO PASAPORT KİMLERE VERİLİR

Devlete hizmet eden farklı durumlarda ki kişilere makamlarına göre yeşil, gri ve siyah pasaport verilir. Normal vatandaşlara ise bordo pasaport uygun görülmüştür. Şayet yeşil, siyah veya gri pasaport alma durumu söz konusu değilse, bordo pasaport almak için başvurulması gerekir.

Bordo pasaport, pasaport çeşitleri içerisinde dolaşma alanı en sınırlı olanıdır. Bu durumda olmasına rağmen yine de dünyada ki ülkelerin yarısından fazlasına vize almadan, kapıda vize ve online vize almak mümkündür. Biometrik pasaporta geçmeden önce, bordo pasaportun rengi lacivert renkte idi. Şimdi ki rengi bordo olmuştur.

GRİ PASAPORT KİMLERE VERİLİR

Siyah ya da yeşil pasaportu bulunmayan, resmi daireler aracılığı ile her hangi bir görev için yurt dışına gönderilen kişilere gri pasaport verilir. Örneğin normal olarak bordo pasaport sahibi olan bir kişi belediye veya özel idare tarafından yurt dışına göreve gidecek ise, bu kişiye gri pasaport verilir. Gri pasaport sahibi kimsenin görevde olduğu süre içerisinde, aile fertleri de yeşil pasaport sahibi olurlar.

SİYAH PASAPORT KİMLERE VERİLİR

Siyah pasaport TBMM üyeleri, Bakanlar, Orgeneraller, Valiler ve Büyükşehir Belediye Başkanları gibi devletin en üst düzey seviyesinde görev yapan kimselere, görevde oldukları süre esnasında verilen pasaportlardır. Siyah pasaport sahibi olan kimselerin bazı aile bireyleri de yeşil pasaport sahibi olurlar.

Benzer Konular: