umre görevleri

Umre Görevleri

Umre; ziyaret anlamına gelir. Müslümanların Kâbe’yi ziyaret etmelerine umre denilmektedir. Ziyaret şekli hac gibidir. Ancak hac gibi Zilhicce ayında olması gerekmez. Küçük hac olarak da tanımlanır.

Umre görevini yapmak isteyen kişi, mikattan önce ihrama girer. Umre tavafı yapar, sonra sa’y yapar ve tıraş olarak ihramdan çıkar. Umre yapmak sünnettir. Belirli bir zamanı yoktur. Arefe ve onu izleyen kurban bayramı günleri olmak üzere yılda beş günün haricinde her zaman umre yapılabilir. Kısacası, hac zamanı dışında yapılan hacca umre denilir. Bu vazifeyi yerine getirene mutemir (yarı hacı) denir.

Umrenin iki farzı vardır: 1- İhram (şart) 2- Tavaf (rükun) dur.

Umrenin vacipleri ise sa’y ile tıraş olmak ve ihramdan çıkmaktır.

Umre görevini yapmak isteyen kişiler, gerekli hazırlıkları yaparlar, iki rekât namaz kılarak şu şekilde niyet ederler; “ Allah’ım! Senin rızan için umre yapmak istiyorum. Bunu bana kolaylaştır ve kabul eyle.”. sonra telbiye söyleyerek ihrama girerler. İhrama girdikten sonra Kâbe tavaf edilir. Safa ile Merve tepeleri arasında sa’y yapılır ve tıraş olunup ihramdan çıkılır. Bu şekilde umre tamamlanmış olur.

Mikat sınırları dışında olanlar, umre için ihrama, mikat sınırlarında ya da mikat sınırlarına gelmeden önce ihrama girerler. Harem bölgesinde bulunanlar Harem sınırları dışına çıkarak ihrama girerler. Harem bölgesi ile mikat sınırları arasında olanlar (hıll bölgesi) ise bulundukları yerden ihrama girerler.

Türkiye’den gidip de, Mekke’de bulundukları süre içinde umre görevlerini yapmak isteyen kişiler, genel olarak Medine-Mekke otoyolu üzerinde ve Harem-i Şerif’e yaklaşık 5 km. uzakta bulunan Ten’im’e giderek ihrama girerler.

Umre ziyaretinde Kudüm tavafı, Arafat ve Müzdelife vakfeleri, Şeytan taşlama ve Veda tavafı görevleri olmaz.

Haccın ihram, tavaf, sa’y ve tıraş gibi menasikinde, Rükun, şart, vacip ve sünnet gibi hükümler, Umrenin menasikinde de söz konusudur.

Hac görevi tamamlandıktan sonra bir süre daha Mekke’de kalacak olan hacılar, fırsat buldukları takdirde, bayramın dördüncü akşamından sonra umre görevini yapabilirler. Özellikle ifrat haccı yapanlar hacdan önce umre yapmadıkları için, hac ibadetinden sonra umre yapmaları daha uygun olur.

Temettü haccına niyet edenlerin hacdan önce iki, üç ve daha fazla umre yapmaları caiz olsa da, o günlerde izdiham fazla olduğu için, bunun yerine bol şekilde nafile tavaf veya vakitlerini Harem-i Şerif’te ibadetle geçirmeleri daha uygun olacaktır.

Benzer Konular: