umre eşyaları

Umre Eşyaları

Hac ya da Umreye ilk defa gideceklerde tatlı bir telaş olur. Orada ne yenir, ne içilir. Kaç para gerekir, kaç elbise alsam gibi sorular akla gelir.

Umre ziyaretinde, ilaçlar hariç, her şeyi Mekke ve Medine’de bulmak mümkündür. Bundan dolayı unutulan herhangi bir eşyayı, hem de ucuz fiyatlara orada bulmak mümkündür. Fazla malzeme götürüp de kendimizi yormayalım.

GİYSİLER

Umre ziyaretinde, Mekke ve Medine yaz ve kış çok sıcak olur. Bundan dolayı yaz ayında giymeye uygun, açık renkli ve iç göstermeyen kıyafetler olmalı. Medine akşamları ve sabah namazı vakti biraz serin olduğundan dolayı hafif bir hırka alınmalı. Pantolon, gömlek gibi giysiler pamuklu ve terletmeyen, terlediğinizde teri emen bir özelliğe sahip olmalıdır.

Çoraplar, genellikle terlik ile dolaşıldığı için çok zaman çorap kullanılmaz. Çevre ziyaretlerinde ayakkabı giyilmesi gerekli olan yerlerde kullanmak için yeterli sayıda çorap almalıdır. Bayanlar için, özel olarak üretilen abdest çoraplarından muhakkak almalıdır.

Umre ziyaretinde, Tavaf patiği, Kâbe-i Muazzama’yı tavaf esnasında giyilen patiktir. Normalde çıplak ayakla da tavaf edilir. Ancak ayağa herhangi bir şeyin yapışmasını engellemek ve ayak mantarına karşı dikkatli olmak gerekir. Tavaf patiğinin alt tabanı plastik ve kaymaz tabana sahip olmalıdır. Ayrıca hava geçirgen olmalıdır. Aksi durumda ayaklar terler.

Terlik, Hac yolculuğu esnasında ayakkabıdan fazla giyilmektedir. Terlik hem normal günlerde hem de ihramlıyken giyilecek türden olmalı. Bu şekilde iki ayrı terlik götürülmez.

Kaymaz taban olmalı ve suyu çabuk kurutan cinsten olmalıdır. Ayrıca hafif olmalıdır.

Umre ziyaretinde, İç çamaşırı yeterli sayıda alınmalıdır. 5 yıldızlı otellerde kalacak olanlar ihtiyaç hissetme de diğer konaklama türlerinde kalacak olanlar, banyo havlusu ve peçete yetecek kadar alınmalıdır.

İhram kemeri hem ihramın düşmesini engeller, hem de para, cep telefonu gibi değerli eşyaların taşınmasına yardımcı olur. Bu yüzden her ihramın, bir ihram kemeri olmalıdır.

Mescid-i Haram’ın zemini beyaz mermerlerle kaplıdır. Güneşin zemine yansıması esnasında gözünüzü açamayacak hale gelirsiniz. Bundan dolayı ve gittiğiniz çok yerde güneş ışığına maruz kalınacağından güneş gözlüğü almanızda fayda vardır. Bayanlar ellerini terletmeyecek ince, pamuklu bir eldiveni yanlarında bulundurmalıdır.

Benzer Konular: