umre ek vergi

Umre Ek Vergi

Diyanet İşleri Başkanlığı, Taksitle Umre ve TL ile Umre hizmetinden sonra üç yıl içinde ikinci kez Umreye gidenlerin ödediği yaklaşık iki bin Riyal ek verginin kaldırılması için yaptığı girişimlerden sonuç alındığı müjdesini vermiştir.

Suudi Arabistan’ın hac kontenjanı uygulaması sebebi ile daha cazip hale gelen ve kutsal yerlerin gezildiği umre ziyareti için Diyanet İşleri Başkanlığının çalışmaları devam etmektedir. Suudi Arabistanlı yetkililerle yapılan temaslarda Taksitle Umre ve TL ile Umre uygulamasından sonra, üç yıl içinde ikinci defa umreye gidenlerden alınan ek vergiden vazgeçilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dursun Aygün, Suudi Arabistan’ın 3 yıl içinde ikinci kez umreye gidenlerden aldığı iki bin riyal ek verginin kaldırıldığını bildirdi. Dursun Aygün,” Suudi Arabistan’dan ilgililer bizi arayıp müjde verdiler. Bu vergilerin artık alınmayacağını ifade ettiler.” dedi. Bu yıl itibariyle ek verginin kaldırıldığını ifade eden Aygün, bundan dolayı vatandaşlar adına memnuniyet duyduklarını söyledi.

Dursun Aygün, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in verginin kaldırılmasıyla ilgili Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’na yazı yazdığını belirterek,”ilgililerle görüşüldü. Bizim de buradaki Suudi Arabistan’ın Sayın Büyükelçisiyle yoğun çalışmalarımız olmuştu. Devletimizin de bu yönde çok güzel girişimleri oldu. Sonuç itibariyle umrede ek vergi kalktı. Vatandaşlarımız artık rahat bir şekilde, daha önce gittiğini de dikkate almaksızın müracaatlarını yapabilirler.” dedi.

Umreye son birkaç ay içinde giden vatandaşlardan ek vergi alınmıştı. Bu konu hakkında da Dursun Aygün ”Biz arkadaşlarımızla çalıştık. Bu şekilde vergi ödemek suretiyle umreye giden 130, 140 civarında vatandaşımız var. Suudi Arabistan’da ilgili yetkililerle görüşeceğiz. Eğer ödedikleri vergileri, tekrar almamız mümkünse alıp vatandaşlarımıza iade edeceğiz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanının dövizinizi bozdurun çağrısına Diyanet İşleri Başkanlığından olumlu cevap gelmiştir. Bundan sonra Hac ve Umre ücretleri TL olarak tahsil edilecektir. Diyanet İşleri Başkanlığı sitesinde yapılan açıklamaya göre: “ Başkanlığımız Hac ve Umre ücretlerinin Türk Lirası olarak tahsil edilmesine yönelik geniş kapsamlı çalışmasını tamamlamıştır. Buna göre Başkanlığımız 5 Aralık 2016 tarihinden Hac ve Umre ücretlerinin Türk Lirası üzerinden tahsil edilmesine karar vermiştir.”denilmektedir.

Benzer Konular: