Kadın Hacı Kıyafetleri

Kadınların hac ibadetini yerine getirirken, erkeklerle arasında bir fark yoktur. Erkekler için özel ihram kıyafeti varken, kadınlara böyle bir şey söz konusu değildir. İslami kurallara uygun olarak her zaman ki gibi normal kıyafetleri ile hac görevini yerine getirirler.

Kadınlar süslü kıyafetlerden kaçınır, sade ve renksiz bir elbise ile ayakkabı giyerler. Adet hali görenler ise ihram namazı kılmazlar. Niyet ederek telbiye duasını okuyarak ihrama girerler. Adetli olsalar bile, yıkanmaları tavsiye edilir.

Kadınlar peçe takmaz ve eldiven giymezler. Peygamber efendimiz (s.a.v) “ İhramlı kadın peçe takmaz, eldiven giyinmez.” buyurmuştur. Fakat yabancı erkeklerin yanlarından geçme durumuna karşı, yüzlerini örtme durumu olursa başları üzerinden örtülerini ya da peçelerini indirebilirler. Bu konuda Hz. aişe (r.a) şöyle demiştir.” Bizler Resulullah (s.a.v) ile birlikte ihramlı bulunduğumuz halde iken, binekliler yanı başımızdan geçerlerdi. Bizim hizamıza geldikleri vakit her birimiz başının üzerindeki cilbabını yüzünün üzerine indirirdi. Bu yolcuları geride bıraktık mı yüzümüzü açardık.”

Tavsiyeler:

  • Kadınlar için ferace faydalı olacaktır. İçerisine giyilecek tshirt, bluz, body tarzı kıyafetleri bol alarak gidilmelidir. Ayrıca pantolon orada daha kullanışlı olur ama etek de kullanabilirsiniz. Pantolon-gömlekli ince takımlar da kullanışlı olur. Her hangi bir kıyafet zorunluluğu olmadığı için başka uygun olduğunu düşündüğünüz kıyafetler de alırsınız.
  • Fular, eşarp, şal ve bone alabilirsiniz.
  • Pijamanın ince olmasında fayda vardır. Otellerde klima açık olduğu halde yatılırsa da, o zaman biraz kalın bir şeyler alırsınız.
  • Çorap, iç giyim eşyalarını yeterli sayıda almak lazım, orada çamaşır yıkama ile zaman harcamamak gerekir.
  • Tavaf patiği kullanışlı olmaktadır. Bunun yerine kaymaz ve terletmez çoraplarda kullanılır.
  • İhramlı iken ayakkabı(Hanefi mezhebine göre ayakkabı ve eldiven), elbise, çorap, başörtüsü, ayakkabı gibi kıyafetlerini giyebilirler.
  • Diyanet tarafından verilen elbiseleri kendinize uygun, rahat edeceğiniz bir şekilde diktiriniz.
  • Diyanetin hacılara verdiği kumaşların üstünde yer alan elbise örnekleridir. Siz kendinize yakışan ve rahat edeceğiniz bir elbise ile gidersiniz.
  • Gittiğiniz yerlerde sivil elbise giymek durumunda olursanız, Bu durum için de elbise üzerine bayrak dikmelisiniz.

Benzer Konular: