Hacı Kıyafetleri Erkek

Mekke ve Medine yaz ve kış sıcak olan memleketlerdir. Bunun için alınacak olan giyecekler yaz aylarına uygun olmalı. Açık renk ve iç göstermeyen giyecekler olmasında yarar vardır.

Medine akşamları ve sabah namazı esnasında serin olur. Onun için bir hırka almayı unutmayalım. Pantolon ve gömlekler de pamuklu ve terletmeyecek cinsten olması rahatlık sağlar.

İhram: İzar ve rida adı verilen, dikişsiz iki parça bezden ibarettir. Erkeklerin üzerinde ihram varken, içerisine atlet ve külot gibi herhangi bir giysi giyilmez. Giyenler ihram cürümü işlemiş olurlar.

İhramın bezi % 100 pamuk olmalıdır. Pamuktan yapılan ihram bezi terimizi emer. Diğer bezlerden yapılmış ihramlar giyildiği zaman sıkıntı olmaktadır.

İhramın ağırlığı da dikkat edilmesi gereken hususlardandır. Piyasa da değişik ağırlıklarda ihramlar vardır. Seçilecek olan ihram ne ağır olmalı, ne de çok hafif. Ağır olduğu zaman taşımak yük olmaktadır. Hafif olduğu zaman da sorun çıkartabilmektedir. En ideal olanı 1,3 kg. yakın olan ağırlıkta ki ihramlardır.

İhramı alırken paketinden çıkartın ve elinizi üzerinde gezdirin. Yumuşak olanı tercih edin. Yumuşak olan ihram bezi ile rahat edersiniz. Ayrıca sökülmeye müsait mi ona bakınız.

İhram kemeri: İhramın düşmesini engellediği gibi, Para ve cep telefonu benzeri değerli eşyaların taşınmasına faydalı olur. Bundan dolayı her ihramın bir de ihram kemeri olmalıdır.

İç çamaşırı: Hac ibadeti her zaman nasip olmayacak bir fırsattır. Bu ibadeti doyasıya yapmak için zaman çok önemlidir. Zamanı boşa harcamamak adına yeteri kadar iç çamaşırı almalıyız. Bunların yıkanması gibi işlerle vakit harcamayalım. Gerekli olandan fazla da alıp kendimize yük yapmayalım.

Tavaf patiği: Kâbe’yi tavaf etme esnasında giyilmesi uygun olur. Tavaf çıplak ayakla da yapılır. Fakat ayaklara herhangi bir şeyin yapışması ve ayak mantarına karşı korumak amaçlı patik giymekte yarar vardır.

Çoraplar: Gidilen yerlerde genel olarak terlikle dolaşılır. Çorap giymek gerekmez. Fakat ayakkabı giyerek yapılan ziyaretler de kullanmak için çorap almakta yarar vardır.

Terlik: Hac ziyareti esnasında ayakkabıdan daha çok kullanılır. Mescitlere giderken ve mescitlerden çıkarken çabuk olmak gerekiyor. Kullanışlı bir terlik kolaylık sağlar. Mescitler çok kalabalık olduğu için hızlı hareket etmeye yardımcı olacaktır.

Benzer Konular: