Hacı Hediyelikleri

Hacı adayları kutsal topraklara gitmeden önce alışveriş yapmak için, hac malzemesi satan iş yerlerine gider, Hac ibadeti sırasında gerekli olabilecek ihram ve diğer malzemeleri almak isterler. Ayrıca hediyelik olarak seccade, tespih, esans, takke, yüzük, kolye, başörtüsü, zemzem takımı, misvak, sürme ve kına gibi ürünleri alırlar. Fiyatlar ise marka ve kaliteye göre değişiklik gösterir.

Kutsal yolculuk öncesi, gerekli olan ihtiyaçlar; ihram, terlik, terlik çantası, para kesesi ve ihram sabunu.

Hac dönüşü dağıtılacak hediyelik ürünler; Seccade, tespih, esans, gümüş yüzük, zemzem takımı, kına, sürme, misvak, ezanlı saat, bilezik, bilezik ve gülsuyu gibi.

Hacı adayları iki yüz’e yakın çeşit arasındaki ürünlerden güçleri nispetinde alırlar. Bu ürünlerin fiyatları marka ve kaliteye göre değişir.

Hac malzemeleri ve hediyelik eşyaların % 80’i Türkiye’de üretilir. Bu malzemeleri Suudi Arabistan’da lüks mağazalarda bulmak mümkündür. Türkiye’de rahat bir şekilde daha ucuza, taşıma ve kargo masrafı ödemeden temin etmek mümkün iken, Hacılarımız ülkemizden Suudi Arabistan’a giden malzemeleri tekrar daha fazla ödemek zorunda kalarak Türkiye’ye getirirler.

Suudi Arabistan’da satılan malların büyük bir kısmı Çin’den ithal ediliyor. Genellikle de kullanışsız olmaktadır. Hacıların gitmeden önce her ihtiyaçlarını ülkemizden karşılamaları gerekir. Ancak hacılarımız kutsal topraklar diye birçok malzemeyi getirirler. Oradan alacakları malzemenin ne gibi bir kutsallığı olabilir ki. Üstelik hurma, zemzem ve misvak dışında diğer bütün ürünler dış devletlerden gelme. Ülkemizde yapılacak olan alışveriş Türkiye ekonomisine fayda sağladığı gibi, bu işlerle uğraşan esnafımızın da işlerinin hareketlenmesi ve para kazanması demektir.

Mekke’de Türk hacıları başta olmak üzere müthiş bir alışveriş hastalığı vardır. Çoğu hac mevsiminde açılan üç aylık dükkânlar hacı adayları tarafından dolup boşalır. Fiyatlar belli ölçüde düşük olur. Bu dükkânların en iyi müşterileri de Türklerden oluşur. Esnaflar bundan dolayı yetecek kadar Türkçe konuşurlar.

Dünyanın her tarafından, hac ibadeti için Mekke’ye gelen hacı adayları, ibadetlerden kalan zamanlarında bol şekilde alışveriş yaparlar.

İster Türkiye’de isterse Mekke ve Medine’de alışveriş yapın, her alışverişte muhakkak pazarlık yapınız. Fiyatları bir hayli düşürmek mümkün olacaktır.

Benzer Konular: