Hacda Neler Yapılır ?

Hacca gitmek isteyen kimse, bu kutsal görev için helal kazanç temin eder. Yola çıkmadan önce varsa borçlarını öder, hak sahipleri ile helalleşir. Günahları için Allah’tan af diler. Mümkün olduğu kadar kaza namazı kılar. Yola çıkmadan önce iki rekât namaz kılar. Aile fertleri, dost ve yakınları ile helalleşir yola çıkar.

İhrama girme yerleri olan mikat sınırına gelmeden önce, tırnaklar kesilir, gerekli vücut temizliği yapılır ve mümkünse gusül abdesti alınır. Erkekler giyindikleri elbiselerini ve iç çamaşırlarını çıkartırlar, iki parça olan, izar ve rida denilen ihram elbiselerini giyerler. İhramlı oldukları süre içinde ayak ve başlarını açık tutarlar. Kadınlar ise, normal kıyafetleriyle ihrama girerler. Bundan sonra mikat sınırında ihram sünneti niyetiyle iki rekât namaz kılınır. Böylece ihrama girilmiş olur ve ihram yasakları başlar. İhram yasaklarına dikkat etmek gerekir.

Mekke’ye varılınca gusül yapılır veya abdest alınır. Harem-i şerife gidilir ve Kâbe etrafında kudüm tavafı yapılır. Ardından iki rekât tavaf namaz kılınır. Namazdan sonra sa’y yapmak için safa tepesine gidilir. Safa ile Merve tepeleri arasında usulüne uygun sa’y yapılır. Hacı adayı bundan sonra ihramlı olarak Mekke’de kalır burada kaldığı süre içinde mümkün olduğu kadar namazlarını harem-i şerifte kılar. Fırsat oldukça da nafile tavaf yapılır.

Arefe’den bir gün önce, Arafat’a çıkılır. arefe günü güneş batıncaya kadar Arafat’ta kalınır. Vakitler, ibadet ve dua ile geçirilir. Burada öğle ve ikindi namazları cemaatle birlikte kılınır. Öğleden sonra vakfe yapılır. Güneş battıktan sonra müzdelife’ye hareket edilir. müzdelifede akşam ve yatsı namazları cemaatle birlikte kılınır. Geceyi müzdelife’de geçiren hacı adayı şeytan taşlamak için kullanacağı taşları burada toplar.

Bayram sabahı, sabah namazı erken kılınır. Hava aydınlanınca mina’ya hareket edilir.

Bayramın birinci günü, akabe cemresine yedi taş atılır. ifrad haccı yapanlara kurban kesmek vacip olduğundan, bunlar akabe cemresine taş attıktan tıraş olup ihramdan çıkarlar.

(Temettü Haccı ve Kıran Haccı yapanlar Akabe Cemresine taş atıp kurban kestikten sonra tıraş olur ve ihramdan çıkarlar.) Vakit olursa aynı gün Mekke’ye gidilir, farz olan ziyaret tavafı yapılır.

Bayramın ikinci günü, küçük, orta ve akabe cemresine yedişer taş atılır.

Bayramın üçüncü günü, yine küçük orta ve akabe cemrelerine yedişer taş atılır.

Aynı gün Mina’dan Mekke’ye dönülünce veda tavafı yapılır ve hac vazifesi tamamlanır.

Benzer Konular: