Hacca Giderken Nelere Dikkat Etmeliyiz

ELBİSELER

Diyanetin verdiği elbiseler diktirilir. Sivil elbise de giyilebileceği düşünülmeli onlara da bayrak dikilmeli. Sıcak iklime göre çok şekilde iç çamaşırı alınmalı. Sabaha karşı havalar serin olduğu için hırka ve yazlık ceket alınmalı. Erkekler için ihram alınır. Biraz geniş ve bol olmalı. Bayanlar için, kafileye ait bir işaret takılması önemlidir. Rozet veya baş örtüsü gibi…

YİYECEK VE İÇECEK

Giderken bagaj sıkıntısı yoktur. Vakumlanmış et, kavurma ve sucuk götürülebilir. Konsantre içecek, Türk çayı, Türk kahvesi, peynir ve zeytin götürülebilir. Hava alanlarında kahvaltı yapmak için bunlara ihtiyaç olabiliyor.

DİĞER KONULAR

Menenjit aşısını sadece müftülüğün bildirdiği yerde vurulmalı ve kartını kendi yanında Cidde havaalanından geçinceye kadar muhafaza etmelidir. Hacı başına en az 400 dolar, karı-koca 750 dolar, üç kişi 1000 dolar olmalıdır. Valizler aynı model olduğu için uzaktan fark edilebilecek büyük bir işaret yapıştırılarak belirlenmelidir.

Hacılar Mekke’ye gidecek olsalar da evde ihram elbisesi giyilmemeli. Havaalanında giyerse de kesinlikle polis noktasını geçmeden niyet edip telbiye getirmemelidir. Yanında fazla para bulundurmak isteyen hacılar, Türkiye de ilan edilen bankalara yatırıp, diledikleri zaman Mekke ve Medine de ihtiyaçları kadar çekme imkânları vardır.

TÜRKİYE HAVAALANINDA

Havaalanında pasaport, kimlik bilgileri uçak biletleriyle ilgili işlemler yapılır. Pasaportu hacılara her grubun görevlisi ayrı ayrı dağıtacak ve gelmeyen hacı olursa veya hepsi gelirse durumu kafile başkanına bildirir. Herkesin pasaportu kendisinde olacak ve verilen kart ve pasaportu kontrol etmelidir.

Temettü haccı dışında hacca niyet edecek olanlar uçağa binmeden bir araya toplanıp niyet ettirilir. Temettü haccı yapanların uçakta yapması daha uygun olur.

CİDDE VE MEDİNE HAVA ALANINDA

Havaalanında aşı kartları ve pasaportlar yanında olacak şekilde toplanılır. Diyanetin havaalanı sorumluları karşılamaya gelir ve kafile görevlileri onlarla irtibat kurarlar. Eşyalar hemen çıkışta bekleyen işçilere teslim edilir ve çıkış yapan hacıların aynı şekilde eşyalarını teslim ederler. Otobüsler alan sorumlularınca belirlenmesinde; birinci gruptan başlayarak erkek ve kadınlar tek sıra olur yoklama yapılır ve otobüse binerken pasaportlarını teslim ederek otururlar.

OTELLER

En az iki liste halinde yerleşimler otelin girişine asılır. Kapılara asılacak kartları alarak çıkmalıdır. Hacı kartlar kapılara yapıştırılmadan kata çıkmamalı ve beklemelidir.

Benzer Konular: