Hac ve Umre İle İlgili Kavramlar Nelerdir?

HAC

İslam’ın şartlarından olup, Kâbe’yi ve civarındaki ibadet için işaret olunan özel yerleri, belirtilen vakit içinde, usulüne uygun olarak ziyaret edip, yapılması gereken diğer menasiki yerine getirerek yapılan, farz olan bir ibadettir.

UMRE

Mikat’ta ihrama niyetlenerek, Kâbe’yi ziyaret ve tavaf edip, safa ile Merve tepeleri arasında sa’y yaptıktan sonra saçlarını kestirip, ihramın sona ermesiyle tamamlanan bir ibadettir.

MENASİK

Hac ve umre’nin edasıyla ilgili farz, vacip ve sünnet olan amellerin tamamına menasik denir.

İHRAM

Hac veya umre yapmak isteyen kişilere normal yaşamında helal olan bazı fiil ve davranışları niyet ile başlayarak, ibadet bitene kadar yasak kılınmasıdır. Erkeklerin ihram elbisesi izar ve rida adı verilen, beyaz renkli olması tavsiye edilen, model ve dikişi olmayan bir parçası bele bağlanarak, diğeri de omuzdan sarkıtılarak vücudu örten iki parça kumaştır. Kadınlar ise, sade ve renksiz olmak kaydıyla normal kıyafetlerini giyebilirler.

TEHLİL

“La ilahe illallah…..”lafzıyla başlayan Allah’a olan tevhid inancının ifade edilişidir.

TAVAF

Hacer-i esved köşesinden ya da hizasından başlayarak, kabenin etrafında yedi defa dönmektir. Bu dönmeye yürüyerek gücü yetmeyenler diğer imkânları kullanabilirler.

ŞAVT

Tavaf’ta hacer-ül esved den başlayıp Kâbe etrafında bir defa dönüp, tekrar hacer-ül esved’e gelmeye bir şavt denir.

IZTIBA

Erkeklerin tavaf esnasında sağ omuzlarını koluyla birlikte açık bulundurması.

İSTİLAM

Tavaf’a başlarken ve tavaf esnasında her bir şavt’ta, hacer-ül esved’i selamlamaya verilen isimdir.

TAVAF NAMAZI

Farz, vacip, sünnet ve nafile olan her tavaftan sonra kılınan iki rekât vacip olan bir namazdır. ilk rekatta Fatiha ve kafirün suresi, ikinci rekatta ise Fatiha ve ihlas sureleri okunur.

NAFİLE TAVAF

Umre tavafını ve sa’yını yapıp ihramdan çıktıktan sonra Mekke’de geçirilen zaman içinde ihramsız yapılan, tavaf namazı kılınarak tamamlanan bir ibadettir.

SA’Y

Safa’dan başlayıp Merve’de bitirmek üzere dört gidiş ve üç dönüşten ibaret olan bir yürüyüştür. Bu yürümeye gücü yetmeyenler tekerlekli sandalye ile yapabilirler.

MİKAT

Hill bölgesini dünyanın diğer bölgelerinden, ayıran sınıra verilen isimdir.

HERVELE

Erkeklerin sa’y yaparken kısa adımlarla koşmaya yakın tarzda, yürümelerine verilen bir isimdir.

HAREM BÖLGESİ

Mekke ve etrafına yayılan, Allah(c.c) tarafından harem bölge olarak tanımlanan, sınırları Hz.Muhammed (s.a.v) tarafından işaret olunan, geniş bir alandır.

KÂBE

Yeryüzünde ibadet maksadıyla yapılan ilk ev olup, Allah(c.c)katında en değerli yerdir.

Benzer Konular: