Hac ve Umre Hediyeleri

Kutsal topraklarda müthiş bir şekilde alışveriş hastalığı vardır. Türkler tabi olarak ilk sıralarda yer almaktadır. Üç aylık sezon için açılan iş yerleri her gün dolup taşar. Fiyatlar ise yapılan pazarlıklar sonunda bir hayli düşmektedir. İş yeri sahipleri Türklerden çok memnun olduklarını, konuştukları Türkçe ile açıklıyorlar. Bunun için çoğunluğu Türkçeyi yeteri kadar öğrenmişler.

Türkler, yakınlarına hediye etmek üzere; Kuran’ı Kerim, tespih, seccade, takke, gümüş yüzük, kına, misvak, sürme ve ezanlı saat gibi hediyelikler alıyorlar.

Türkler genel olarak, takke, seccade, battaniye, esans, parfüm, kolye, yüzük, zemzem takımı, başörtüsü, kına, sürme, slâyt makinesi, namaz örtüsü, çay, ezanlı saat, çanta, terlik, yerel kıyafetler almaktalar. Hediyelik ürünlerin fiyatları ise kalite ve markaya göre değişiyor. Bir ziyaretçi yaklaşık olarak ihtiyacı olan malzemeler ve dağıtacağı hediyeler için 200- 1000 TL arasında para harcamaktadır.

Hac ve umre ziyaretçilerinin en önemli yüklerinden biri olan zemzem için şirketler kurmuşlar ve 60 Riyal’e 20 litre zemzemi İstanbul’a kadar gönderiyorlar.

Medine’de hurma bahçelerini dolaşıp istediğiniz hurmayı seçiyorsunuz ve kilo başına 2 riyal’e memleketinize kargo ile gönderiyorsunuz. Kilosu 5 riyal’den 16 riyal’e kadar hurma fiyatları değişiyor.

Kutsal topraklarda adım başı seyyar satıcılar vardır. Sokaklara tezgâh kuran Afganistan, Pakistan, Hindistan, Sudan, Gana, Nijerya ve Somali uyruklu seyyar satıcılar, esans, misvak, tespih, gibi her türlü alet ve hediyelik eşya satarlar. Ayrıca kına, baharat ve karanfil tohumu gibi baharat ürünleri de satarlar.

Bizim kültürümüzde, kutsal topraklara gidene hediye verme ve ziyarette bulunanın da eşine, dostuna ve akrabalarına hediye getirmesi geleneği vardır. Dinimize göre hediyeleşmek sünnettir. Hediyenin kutsal topraklardan gelmesi farklı duygular yaşatır.

Suudi Arabistan’dan hurma, zemzem ve misvak dışında getirilecek olan hiçbir ürün kutsal topraklarda yetişmez ya da üretilmez. Büyük çoğunlukla dış devletlerden gelir.

Hac ve umre ziyaretçilerinin alışverişlerini Türkiye’de yapmaları ekonomimize büyük fayda sağlar. İhtiyaç duyulacak her şey ülkemizde mevcuttur. Türkiye’de daha kaliteli ürünler daha ucuza alınabilmektedir. Buradan yapılan alışveriş hac malzemesi satan iş yerlerimize fayda sağladığı gibi, dışarıdan alınan ürünlerin garantili olmaması da önemlidir.

Benzer Konular: