Erkek Hacı Kıyafeti

İhram: Dikişsiz iki parça bezden meydana gelir. Hac görevini ifa ederken erkekler bu iki parça bezi giyinirler.

Erkekler, üzerlerinde ihram kıyafeti olduğu zaman, içerisine atlet, külot veya benzeri şeyler giyemezler. Giyilirse ihram cürümlerinden bir işlenmiş olur.

Kadınlar ise, ihram için özel bir kıyafet almalarına gerek yoktur. Dini kurallara göre uygun olarak giyindikleri elbiseleri ihram olarak kabul edilir.

İhramın bezi % 100 pamuk olmalıdır. Pamuktan yapılmış ihram bezi teri emer. Diğer çeşitler size sıkıntı yaratabilir.

İhramın ağırlığı önemlidir. İhram kıyafeti ne çok ağır olsun, ne de çok hafif olsun. Ağır olursa size yük olur. Hafif olanı da çok ince olur, bu da sıkıntı doğurabilir. Bu yüzden en ideali 1,3 kg olan ihram uygundur.

İhramı alırken elinizi üzerinde gezdirin ve yumuşak olanı tercih ediniz.

Çoraplar: Gidilen yerlerde genellikle terlikle dolaşılacağı için çorap kullanmak zorunda kalınmaz. Lakin ayakkabı giyilmesi gerekli olan ziyaretler dikkate alındığında, yetecek kadar çorap almakta fayda vardır.( yetecek kadar olmazsa, çorapları yıkamak durumu ortaya çıkar.)

Tavaf patiği: Tavaf patiği Kâbe tavaf edilirken giyilmesi yararlı olan bir giysidir. Genelde çıplak ayakla tavaf yapılsa da ayaklara her hangi bir şeyin yapışmasını engellemek ve ayak mantarına karşı korumak için giyilmesinde fayda vardır. Bu sıralar da Kâbe genişletme çalışmaları da dikkate alınırsa, tabanda oluşacak olan toz parçalarına karşı da koruyacaktır.

Tavaf patiği alırken, alt tabanının plastik ve kaymaz tabana sahip olmasına bakılır. Mekke’de en çok yapılan iş yürümektir. Bunun için ne kadar az yorulma olursa o kadar iyi olur. İyi bir patik ayakları yormayacaktır.

Terlik: Hac ziyareti esnasında ayakkabıdan daha çok giyilen bir giysidir. Mescitlere girerken ve mescitlerde çıkarken çabuk olmamız önemli. Çünkü mescitler de aşırı bir yoğunluk olmaktadır. Tabii olarak da seri hareket etmek gereklidir. Yoksa az da olsa oyalanma sıkıntı yaşamaya sebep olacaktır.

İç çamaşırı: Yeterli sayıda iç çamaşırı almalıyız. Fazla götürüp yük de yapmayalım, az da götürüp sıkıntı yaşamayalım. Yetecek kadar olursa ibadetleri yapmaya daha çok zaman kalır.

Benzer Konular: